בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"צה"ל - הצבא החזק במזרח התיכון" 
 
 המלצה לקצץ באוגדות הטנקים (רויטרס)   
 
חדשות נענע

דו"ח חדש קובע כי בעקבות המלחמה בעיראק הוטה המאזן האסטרטגי לטובת ישראל; גורמים במרכז יפה למחקרים אסטרטגיים: אפשר לקצץ גם במערכת הביטחון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"הפער הצבאי בין ישראל למדינות ערב הוא הגדול ביותר שהיה אי פעם" - כך קובע דו"ח שנתי שפירסם אמש (ראשון) "מרכז יפה למחקרים אסטרטגיים". על פי הדו"ח, בעקבות תבוסת צבא עיראק במלחמה מול ארה"ב גדל הפער במאזן האסטרטגי בין צה"ל לבין צבאות ערב לטובת ישראל.

מנתונים עדכניים על סדרי הכוחות של צבאות ישראל ומדינות ערב לאחר המלחמה בעיראק עולה כי מעמדה האסטרטגי של ישראל התחזק בעקבות המלחמה. לדברי ד"ר אפרים קם, סגן ראש המרכז, "האיום העיראקי הקונבנציונלי והבלתי קונצבצינלי נעלם להרבה מאוד זמן" ואולם עם זאת, במרכז מדגישים כי בתחום הנשק הבלתי קונבנציונלי והטרור, ניצבים בפני ישראל אתגרים קשים.

מהדו"ח עולה כי הניצחון האמריקני בעיראק המחיש את הפער בין צבאות מודרניים לבין הצבאות הערבים. לדברי סגן ראש אגף התכנון בצה"ל לשעבר, תא"ל (מיל') שלמה ברום, "ארבע דיביזיות אמריקניות ובריטיות הצליחו במלחמת המפרץ לגבור על 23 דיביזיות עיראקיות, הצבא הערבי הגדול ביותר במזרח התיכון נמחק". ברום הדגיש כי "הצבא היבשתי של ישראל הוא הרבה יותר גדול מצבא ארצות הברית ויש לו אותן יכולות, ולכן לסוריה אין שום סיכוי להצליח בהתמודות צבאית עם ישראל".

תא"ל ברום מעריך כי כעת, לאחר שהתבררה עליונות ישראל מול סוריה בעקבות המלחמה בעיראק, יש לקבל החלטות הקשורות בבניין הכוח של צה"ל. "אולי זה צעד נכון לסגור את פרויקט המרכבה. השאלה אם צה"ל צריך כל כך הרבה אוגדות טנקים היא שאלה שצריכה להישאל", ציין.

על פי הדו"ח, בתוך שלוש עד ארבע שנים תשיג איראן נשק גרעיני, ומסתמנת כסוגיה המרכזית הבאה גם לנוכח העלייה המשמעותית בטרור הפלסטיני, והמדיניות שלה לפיה היא מעניקה חסות לאנשי אל קאעידה תוך שהיא מעורבות בעיראק ובאפגניסטן. במקביל, סיומו של הסכסוך הישראלי פלסטיני, כך קובע הדו"ח, אינו נראה לעין, והמוצא היחיד הוא נקיטת צעדים חד צדדים כמו הקמת גדר ההפרדה.

יצוין כי ישראל מחזיקה 538 מטוסי קרב, 3930 טנקים ו-8000 נגמשים, בעוד שמצרים, איראן, סוריה ירדן וסעודיה מחזיקות מספר נמוך בהרבה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by