בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ועדת החוץ והביטחון של הכנסת תדון במכתב הטייסים 
 
 
חדשות נענע

הדיון יתקיים ביום שלישי הבא; 9 טייסים סרבנים הושעו משירותם; מופז: זוהי סרבנות פוליטית שאין לה קשר למוסר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ועדת החוץ והביטחון של הכנסת תדון ביום שלישי הבא במכתב הסרבנות של הטייסים, במעמד הרמטכ"ל, רב אלוף משה יעלון. הדיון יתקיים ביוזמתו של חבר הוועדה, חבר הכנסת חמי דורון משינוי. דורון אמר בתגובה למכתב, כי "חמור שחיילים חושבים שהם יכולים לבחור אילו משימות לבצע ואילו משימות אינם חייבים לבצע".

מפקד חיל האוויר, האלוף דן חלוץ, הורה היום להשעות לאלתר משירותם את תשעת הטייסים אשר נמצאים עדיין בשירות פעיל, אשר חתמו על מכתב הסרבנים של הטייסים. במכתב, שנשלח למפקדי הבסיסים בהם משרתים הטייסים, הורה מפקד החיל לזמן אותם לשיחות בירור עם מפקדיהם, ולהדיחם אם לא ישנו את דעתם. לדברי האלוף חלוץ, טייס שיחזור בו מסירובו יוכל לטוס רק באישור מפקד החיל.

עוד הורה האלוף חלוץ להפסיק את טיסותיהם של חותמי המכתב המשמשים כמדריכים בבית הספר לטיסה בחצרים, בלא אפשרות חזרה. "אלה לא הדמויות שראוי שיחנכו את הדורות הבאים", כתב חלוץ. על פי ההערכות, שיחות הבירור עם החותמים יתקיימו לאחר ראש השנה.

בעצומה שהוגשה אתמול למפקד חיל האוויר, כשהיא חתומה על ידי 27 טייסים, נכתב: "אנו טייסים ותיקים וטייסים פעילים כאחד, מתנגדים לביצוע פקודות תקיפה בלתי חוקיות ובלתי מוסריות, מהסוג שמבצעת מדינת ישראל בשטחים". בעצומה נכתב עוד כי "אנחנו, שצבא ההגנה לישראל וחיל האוויר הם חלק בלתי נפרד מאיתנו, מסרבים להמשיך ולפגוע באזרחים חפים מפשע".

בראש רשימת הטייסים שחתמו על המכתב עומד תא"ל (מיל.) יפתח ספקטור, שהיה בעברו מפקד טייסת פאנטומים במלחמת יום כיפור, ומפקדו של דן חלוץ, המפקד הנוכחי של חיל האוויר. עוד חתומים על המכתב שני אלופי משנה, תשעה סגני אלופים, שמונה רבי סרנים ושבעה סרנים. עם זאת, רק תשעה מבין החותמים משרתים עדיין באופן פעיל בשירות מילואים בחיל.
 

"המלחמה הזאת מוכתבת לנו; היכן שטעינו - התנצלנו"

בחיל הגיבו בתדהמה ובכעס על מכתב הסרבנות שהופץ בכלי התקשורת. לדברי האלוף חלוץ, לא מדובר בזעזוע של המערכת, משום שמדובר רק ב-27 טייסים מתוך אלפים. "אנחנו נמצאים במלחמה עם טרור שהורג בנו, והמלחמה הזו מוכתבת לנו", אמר והוסיף, שאין לצה"ל שום כוונה לפגוע באזרחים, "ועל המקרים שבהם טעינו - התנצלנו". חלוץ טען עוד כי צה"ל הוא צבא "הומני ומוסרי מעין כמותו".

בחיל זועמים בעיקר על האופן שבו בחרו הטייסים להביע את עמדתם הפוליטית. החותמים פנו לערוץ השני בטלוויזיה, שם הצטלמו עם מדיהם, כשהם מקריאים את המכתב. מפקד חיל האוויר קיבל עותק מן המכתב, שלא יועד אליו, ואמר כי "מי שיש לו עמדה שאינה קשורה לפעילות הצבאית, ינקוט אותה. אבל השימוש בטייסים עם סרבלים על מנת למסור מסר פוליטי הוא פסול מעיקרו".

שר הביטחון, שאול מופז, אמר בתגובה למכתב הטייסים: "מצער שבימים של לחימה עושים כותבי המכתב שימוש בדרגות ובמדים, כדי להשמיע אמירות פוליטיות". הוא הוסיף כי מדובר בסרבנות פוליטית שאין לה כל קשר למוסר. "בעיני, לסכל פיגוע שעלולים להירצח בו עשרות אנשים, ילדים – זה מוסרי. להתחבט, להתלבט, כפי שאנחנו עושים מדי יום כשמקבלים החלטות קשות זהו אקט מוסרי", הדגיש מופז.

ראש מטה חיל האוויר, תא"ל אליעזר שקדי, אמר כי המעשה אינו מוסרי. "מרביתם אינם משרתים בשירות מבצעי זמן רב, אך עושים בו שימוש ציני כדי להביע דעה אזרחית", אמר תא"ל שקדי וציין כי צה"ל עושה מאמץ רב למנוע פגיעה בחפים מפשע ולא פעם משנה את תוכנית התקיפה בשל כך.

הרמטכ"ל, רב אלוף משה יעלון, ייחס אתמול את השקט הביטחוני היחסי ששורר באזור בתקופה האחרונה, לפעילות המבצעית של צה"ל וציין, כי "מדיניות הסיכול הממוקד הביאה להתחפרות של גורמי הטרור".

עמדה שונה מזו שנקטו גורמים במערכת הביטחון ובמערכת הפוליטית נקט ראש אכ"א וסגן מפקד חיל האוויר לשעבר, האלוף במילואים רן גורן. לדבריו, "זאת רשימה מאוד מכובדת של מפקדים, שהובילו את חיל האוויר ויצרו את האתוס שלו במלחמות ישראל, ואם בארזים האלה נפלה שלהבת, מה יגידו אזובי הקיר? צריך לפעול מולם, להבין אותם לשמוע אותם וגם לפעול כלפי כלל הטייסים, כדי לתת איזשהו איזון למה שעצומה כזו יכולה לחולל".
 

חשש בירושלים מהנזק להסברה של ישראל

גורמים מדיניים מסרו הבוקר כי ראש הממשלה, אריאל שרון, רואה בחומרה את מכתב הטייסים וסומך על צה"ל שיפעל כמתחייב בחוק. בירושלים מודאגים מהנזק שהמכתב עלול לגרום להסברה הישראלית וחוששים שינוצל לרעה על ידי הפלסטינים.

במערכת הפוליטית נשמעו אתמול תגובות קשות למכתב הטייסים ויו"ר הקואליציה, גדעון סער, אמר כי על צה"ל ועל המערכת המשפטית לטפל במלוא התקיפות בטייסים. השר אפי איתם קרא להדיח את החותמים על העצומה, וטען כי מעשיהם מגשימים את חזונו של ערפאת.

סגן שרת החינוך, חבר הכנסת צבי הנדל, כינה את המכתב "שחיתות מוסרית ופוליטית", אשר דומה לבגידה בשעת מלחמה. ואילו חבר הכנסת ויו"ר מפלגת העבודה לשעבר, עמרם מצנע, הפנה את האחריות למצב לדרג המדיני.

"סרבנות מכל סוג שהוא לא ראויה ואסור שתתקיים משום שהיא שומטת את הבסיס עליו מושתת מדינה דמוקרטית", אמר מצנע אך הוסיף כי "את האצבע המאשימה יש לכוון כלפי ראש הממשלה ושר הביטחון, המשתמשים בצה"ל ובחיל האוויר לביצוע מטרות שעולה מהן תחושה של פעולות לא חוקיות".

בתגובה לטענות שסירובם של הטייסים הוא הצהרה פוליטית, שאין לה מקום בצבא, אמרה חברת הכנסת יולי תמיר כי "כל עוד הרמטכ"ל בעבר, הרמטכ"ל בהווה, ושר הביטחון משתמשים בפלטפורמה צבאית לאמירות פוליטיות, אין סיבה שהטייסים לא יעשו כן".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by