בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
אורטל עושה בית-ספר 
ילד סנדביץ', בכור או בן זקונים: חיים מוכתבים מראש 
 
 אחים. אהבה אמיתית או "חיבוק דב"?    צילום: אימג' בנק / Getty Images    
אורטל עושה בית-ספר |
 

חושבים שלאחיכם הגדול הכל "הולך חלק יותר"? מרגישים מחויבים לעמוד בציפיות ההורים כי נולדתם ראשונים? האם נתקלתם בהורים שבן הזקונים לא עניין אותם כי הם כבר התעייפו? כנראה שאינכם לבד. לפי מחקרים, סדר הלידה במשפחה משפיע על אופי האדם ובחירת המקצוע. לכן, אין זה מפתיע שבכורים רבים בוחרים במקצועות חינוך וטיפול. אורטל עושה בית-ספר

 
 
 
 
 
 
 
 
 

כחלק מההכנות לשנת הלימודים הבאה כיועצת בחטיבת ביניים, השתתפתי לאחרונה בהיערכות של יועצות המחוז שאליו אני משתייכת. מדובר ביומיים של לימודים וגם התנסות אישית בחומר הנלמד, כפי שמקובל ב"עולם הייעוץ החינוכי", שם כלי העבודה העיקרי שלך הוא אתה עצמך ולכן עליך לשכלל ולהכיר את עצמך עוד ועוד כל הזמן.

 
אח ואחות. להגן על האח הקטן ולאהוב אותו ללא תנאים
 אח ואחות. להגן על האח הקטן ולאהוב אותו ללא תנאים 
 צילום: Getty Images/ אימאג'בנק 
 

האג'נדה הייעוצית-טיפולית מכוונת ללמידה אין-סופית שכן תחום הנפש ומקצועות הטיפול מתפתחים תדיר ויש להתפתח איתם ולהרחיב את עצמך ואת יכולותיך כמה שרק תוכל. בבוקר ההשתלמות חילקו אותנו בדרך מקורית לקבוצות, על פי מיקומנו בסדר הלידה המשפחתי: כל היועצות שנולדו בכורות קובצו לקבוצה אחת, יועצות ה"סנדביץ'" לקבוצה שנייה, וכך גם בני הזקונים, ילדים יחידים ועוד.

 

העבודה הקבוצתית החלה בכך שכל אחת שיתפה בחווייתה את עצמה במיקום המסוים שלה: בכורה, סנדביץ' וכיוצא בזה. באופן לא מפתיע נמצא שרוב היועצות השתייכו לקבוצת האחיות הבכורות. מדוע זה לא מפתיע? משום שלכל אחת מן הקבוצות יש מאפיינים דומיננטיים שלא ניתן לפספס (מעבר לניואנסים האישיים של כל אחד ואלמנטים אינדיבידואליים אחרים) ואנשי חינוך וטיפול בהחלט זקוקים לתכונות שאחים בכורים רבים מתאפיינים בהן.

 

הבן הבכור: ניסוי וטעייה להורים

ילד ראשון. הזוג הופך לראשונה למשפחה
 ילד ראשון. הזוג הופך לראשונה למשפחה 
 צילום: Getty Images/ אימאג'בנק 
 

אז מה זה אומר להיות בכור, סנדביץ' או בן זקונים? איך זה פוגש את האדם בבואו לבחור לעצמו את עיסוקו? נחזור מעט אחורה לילדות... זוג אנשים צעירים מביאים לעולם ילד וברגע אחד הופכים למשפחה. הילד הבכור הוא זה שהופך את האנשים האלה להורים לראשונה בחייהם, ובהגיעו לעולם הוא מאפשר באופן רשמי את הפיכתם לתא משפחתי (לשם הבהרה: מי שבוחרים לא להביא ילדים גם הם תא משפחתי אך כוונתי כאן ל"דגם" הנפוץ).

 

על שום כך, כשמו כן הוא, זוכה ל"בכורה", כלומר, לתשומת לב רבה, לרצון טוב של הוריו והשקעה מרבית אך באותה מידה "נזרקת" עליו גם אחריות רבה וציפיות רבות (הורים רבים בוחרים לילדם שם ועתיד ואופי עוד בטרם נולד וברגע שמתממשת הלידה, החלומות מתגבשים לכדי ציפיות ממשיות). מישהו צריך "לפכח" את ההורים ו"ללמדם" להיות הורים והבכורים הם אלה שעושים זאת.

 

לאחר זמן אמא שוב בהיריון וכשהבכור נדרש לכך מיד "ממתיקים את הגלולה" ואומרים ש"מביאים לו אח קטן לשחק איתו" וש"מעכשיו לא יהיה לבד", אך בפועל זוהי הרעת תנאים (לפחות בהתחלה) משום שתשומת הלב, האנרגיה והמשאבים של ההורים ייאלצו מעתה להתחלק בינו לבין אדם נוסף. השינוי הזה הוא שינוי משמעותי מאוד בחיי הילד ובמידה מסוימת אף טראומטי או לכל הפחות עוצמתי וניכר.

 

מה הפלא אם כך שבכורים רבים מתאפיינים בהמשך חייהם בצורך ביציבות ובקשיים עם שינויים? הבכור ינסה לעמוד בציפיות הוריו ולשמר את מה שקיבל עד כה, זה אולי יכול להסביר את שיעור הבכורים שלומדים באקדמיה ואת שיעור רואי החשבון, הרופאים ומקצועות "מסודרים" אחרים בהם תמצאו אחים בכורים רבים. 

 

 
משפחה מאושרת. לכל אח מעמד שונה מהאחר
 משפחה מאושרת. לכל אח מעמד שונה מהאחר   צילום: Getty Images/ אימאג'בנק 
 
 

הבן האמצעי נולד לתנאי תחרות, בן הזקונים מגדל עצמו לבד

 

לעומתם, ילדי הסנדביץ' נולדים לתא אחר, למשפחה עם הורים בעלי יותר ניסיון וגם אח או אחות, מלכתחילה הם נולדים לתנאי תחרות: אם הבכור יכול היה לבחור מה להיות (וראינו שהבחירה לא לגמרי שלו כי אם במידת מה כוללת ניסיון למלא אחר ציפיות ההורים), הרי שהבא בתור צריך למצוא לעצמו נישה אחרת, כי מישהו כבר "עשה קודם".

 

נוסף על כך, הבכור לא תמיד "אוהב" את האח הקטן והחיבוק פעמים רבות יהיה "חיבוק דב" - נסו להיזכר בפעוט שהכרתם וביקש "להחזיר חזרה את התינוק". לכן, לא פלא כי ילד הסנדביץ' נולד מבחינתו למאבק ופעמים רבות יחווה כך את חייו, בתחושה שלבכור "הולך חלק ואילו לי...", ויחוש פעמים רבות שאין לו מקום במשפחה. ילדי סנדביץ' רבים יבחרו במקצועות תחרותיים, הכוללים הגעה ליעדים, מקצועות בתחום הספורט או התחום החברתי אך בעיקר בתחום שונה מהבכור.

 

הילד השלישי נולד להורים שבמידה מסוימת "קצת התעייפו" ויש איזו ציפייה שהילד "יגדל את עצמו" לבד. שום דבר לא חדש להורים וגם אם יתרגשו וישמחו בו (מה שבאמת קורה), זה ככל הנראה לא יהיה משהו שהם לא ראו קודם. לכן, עליו למצוא דרך ייחודית ביותר על מנת להיראות ולהיחוות כמשמעותי ומורגש. פעמים רבות יבחרו מבוגרים אלה במקצועות יצירתיים, אמנותיים ובלתי שגרתיים. הם פחות יחששו משינוי או ממרד והעיקר לבלוט, או כמו שאמר אוסקר וויילד (צעיר במשפחתו) "היה עצמך- כל השאר כבר תפוסים".

 

 
אחים. רבים על המקום במשפחה ואהבת ההורים
 אחים. רבים על המקום במשפחה ואהבת ההורים   צילום: Getty Images/ אימאג'בנק 
 

אחים באותו מקצוע: לכל אחד גישה שונה

לסיום הסקירה הקצרה הנ"ל אוסיף כי ההכללות שנעשות במחקרים בנושאים אלו הן הכללות סטטיסטיות ולכן יש מקרים, שבהם דפוסי ההתנהגות שנזכרו לא מתקיימים ואפילו מנוגדים למתואר. זה לא אומר שמשהו לא בסדר אלא מעיד על השונות הגדולה שיש בין בני אדם למרות הניסיון להכליל וללמוד מכך על האנושות. בנוסף, מה שעוד משפיע בנושא הם השינויים הרבים שקיימים בין משפחות שונות כמו מספר הילדים הכולל, משאבים של ההורים, גילאי ההורים, פער הגילאים בין האחים וכדומה.

 

למרות אותן הסתייגויות, נמצא כאמור, שיש מאפיינים שחוזרים על עצמם ומשפיעים על בחירת המקצוע, על סוג הספורט שהאדם בחר, על בריאותו, על היבטים נפשיים שונים ועוד. לכן, גם אם כל בני המשפחה יעסקו באותו מקצוע, נניח במשפחה של עורכי דין או מורים, גישתו של כל אחד מהם והתנהגותו, תהיה שונה ותושפע רבות ממיקומו המשפחתי.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by