בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פוליטי-מדיני 
היועמ"ש: קשיים חוקתיים משמעותיים בחוק החרם 

היועמ"ש: קשיים חוקתיים משמעותיים בחוק החרם

 
פוליטי-מדיני |
 

וינשטיין התייחס לחוק השנוי במחלוקת, וטען כי לאחר מגעים עם מציעיו, חלק מההערות התקבלו והוטמעו בנוסח הסופי וחלק לא. הוא שב וציין כי הנוסח שגובש מהווה סוג של "קו אדום" מבחינתו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, צפוי להגן בפני בג"ץ על חוק החרם, שאושר אתמול בכנסת, במידת הצורך. הצעת החוק שעוררה סערה קובעת כי מי שהסכים להשתתף בחרם הפלסטיני נגד יישובי יהודה ושומרון לא יוכל להשתתף במכרזים של המדינה. כמו כן גוף ישראלי שהוחרם יוכל לתבוע פיצויים בלי קשר לשוויו של הנזק

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

בהתייחסו לחוק ציין וינשטיין כי בהצעה קיימים קשיים חוקתיים משמעותיים. הוא הבהיר בהודעתו כי בעקבות קשיים אלה, במהלך הדיונים לקראת חקיקתו של החוק, התנהלו מגעים בין גורמים שונים במשרד המשפטים ובין מציעי החוק.

 

במסגרת זו הועברו הערות שונות שמטרתן היתה הפיכת החוק למידתי יותר, כך שיעמוד לתפיסת היועץ, במבחנים חוקתיים בהתאם לפסיקת בית המשפט העליון בעניינים אלה. "חלק מההערות התקבלו והוטמעו בנוסח הסופי של הצעת החוק וחלק לא", נאמר בהודעת משרד המשפטים מטעם היועץ.

 

וינשטיין ציין כי עמדתו לגבי הצעת החוק הוצגה על-ידי המשנה ליועץ, עו"ד רז נזרי, בדיון בוועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת. "בדיון זה הבהיר עו"ד נזרי, על רקע נסיונות לבצע בהצעת החוק שינויים נוספים, כי הנוסח שגובש מהווה סוג של 'קו אדום' מבחינת היועץ המשפטי לממשלה ביחס לחוקתיותה של הצעת החוק בכללותה, וזאת נוכח הקשיים החוקתיים המשמעותיים הקיימים גם בנוסח הסופי של הצעת החוק. עו"ד נזרי הבהיר שכשנמצאים על גבול, הרי שבכל צעד קטן עלולים לחצות אותו". 

 

עוד ציין וינשטיין כי "במסגרת דבריו בדיון בכנסת הדגיש עו"ד נזרי כי ככל שיתקבלו הערות נוספות שלנו יהיה בהן כמובן כדי להקל על הקשיים החוקתיים האמורים".

 

"נדבך נוסף של נסיון להשתיק כל ביקורת כנגד מדיניות הממשלה"

מוקדם יותר הגישו תנועת גוש שלום ופעיל התנועה אורי אבנרי עתירה לבג"ץ לביטולו של החוק. על פי העתירה, החוק שקורא להטיל סנקציות על מי שיחרים מוצרים מההתנחלויות, פוגע בעקרונות הבסיסיים של הדמוקרטיה.

 

"חוק החרם מהווה נדבך נוסף של נסיון הרוב הפרלמנטרי בישראל, להשתיק כל ביקורת כנגד מדיניות הממשלה בכלל ומדיניות הממשלה בשטחים הכבושים בפרט ולמנוע שיח פוליטי פתוח ומפרה, המהווה התשתית לקיומו של המשטר הדמוקרטי", נכתב בעתירה שהגישו.

 

העותרים טוענים עוד כי החוק בלתי חוקתי ואנטי דמוקרטי, משום שהוא פוגע פגיעה קשה זכות לחופש הביטוי, ובזכות לשוויון, שהן זכויות יסוד של אזרחי מדינת ישראל. 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by