בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ועדת חו"ב: מכתב הטייסים - 'המרדה בעת מלחמה' 
 
 מקבלי ההחלטות מעמידים אותנו במצב בלתי אפשרי (אתר חיל-האוויר)   
 
חדשות נענע

8 ח"כים תמכו בהצעת ההחלטה של יו"ר הוועדה שטייניץ, לקרוא לפצ"ר וליועמ"ש להעניש את החומים בחומרה; ח"כ כהן התנגד ובן-אליעזר נמנע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ועדת החוץ והביטחון של הכנסת קיבלה בצהריים (שלישי) את הצעת ההחלטה שהגיש יו``ר הוועדה, ח``כ יובל שטייניץ (ליכוד), לקרוא לפרקליט הצבאי הראשי וליועץ המשפטי לממשלה, להעניש את הטייסים החתומים על מכתב הסרבנות.

לטענת חברי הוועדה, "יש במכתב הסרבנים יסוד של המרדה בעת מלחמה והרמת יד על הדמוקרטיה הישראלית". שמונה ח"כים תמכו בהצעה, בנימין בן-אליעזר נמנע ורן כהן התנגד. הוועדה קראה גם לרמטכ``ל ולמפקד חיל האוויר, לעמוד בהחלטתם להדיח את הטייסים מהשירות בחיל האוויר.

חברי האופוזיציה בוועדה, בראשות ח"כ כהן, טענו בדיון כי הצעת ההחלטה מטורפת ולוועדה אין סמכות להתערב בנושא. ח"כ שריד (מרצ) הביע תרעומת על נוכחות הרמטכ"ל בדיון.

בתוך כך, זוכים הטייסים הסרבנים לגיבוי מפתיע; מפקד חיל האוויר לשעבר, האלוף במיל' עמוס לפידות, אמר בראיון ל"ידיעות אחרונות", כי הוא מבין את מחאתם ושותף לעמדתם שהכיבוש משחית את עם ישראל. "הטענה שלהם היא לא נגד חיל האוויר אל כלפי מי שנותן את הפקודות ומי שקובע את המדיניות, שלא מביאה אותנו לשום מקום", אמר לפידות.

לדבריו, "הסרבנים נקטו בצעד לא חכם" שכן, טייס בחיל האוויר הוא ממילא מתנדב ואי אפשר להכריח אותו לטוס, אך היה עליהם להציע לעזוב את החיל מיוזמתם, כך שיהיו חופשיים, מבחינה מוסרית, למחות. בניגוד ללפידות, הצטרפו שני מפקדים לשעבר של החיל לגינוי הרווח של הסרבנים.

האלופים במיל' דוד עברי ואביהו בן-נון אמרו כי "בלי כוונה ובעקיפין, יצרו הסרבנים תמיכה בטרור, חיזקו אותו ונתנו לו צידוק מסויים". עוד אמרו כי "ברגע שחותמי המכתב הצמיד לדעה הפוליטית שלהם את הסרבנות, הם עברו את הקו האדום".
 

מופז: הסרבנים מעודדים את הגרועים שבאויבינו

 
דברים אלו עולים בקנה אחד עם ההתקפה החריפה ששיגר אתמול שר הביטחון, שאול מופז, נגד הטייסים הסרבנים.

מופז האשים אותם בהענקת "עידוד מורלי לגרועים שבאוייבי ישראל" באומרו כי "תוכנו של המכתב מעניק חסינות מלאה לראשי הטרור לפגוע ולרצוח אזרחים רבים ככל שיוכלו. המכתב מעניק נשק תעמולתי ופוליטי לאויבי ישראל וכל שונאי ישראל עטים על המכתב כמוצאים שלל רב".

מופז טען, כי הטייסים הללו הטעו את הציבור והטילו כתם בצה"ל כאילו הצבא אינו מוסרי, וטפלו אשמה שיקרית כאילו בחיל האוויר ניתנות פקודות בלתי חוקיות. הוא הוסיף כי "העצומה היא אחיזת עיניים תוך שימוש ציני בסרבלי הטייס בניסיון לפוליטיזציה של צה"ל וחיל האוויר".

עם זאת התחייב מופז כי טייסים שחתמו על מכתב הסרבנים וייחזרו בהם, לא ייענשו. "אנחנו בעיצומם של עשרת ימי תשובה. מי שחתום על המכתב איבד את זכותו לשרת ולהדריך בחייל, אבל כולם יזומנו לבירור ומי שיחזור בו לא יענש", הדגיש.

הטייסים החתומים על המכתב מסרו בתגובה לדברי מופז, כי הם מבצעים את עבודתם בצורה מקצועית ונאמנה וכי מקבלי ההחלטות, הם שמעמידים את הדרג המבצעי במצב בלתי אפשרי מבחינה מוסרית. מול משרד הביטחון בקריה בתל אביב הפגינו אתמול עשרות אנשי תנועות שמאל, בתמיכה בטייסים הסרבנים.
 

טייס נוסף מחותמי המכתב חזר בו

סגן אלוף גידי שהם, החתום על מכתב הסרבנים, הודיע אמש למפקד חיל האוויר כי הוא חוזר בו וכי לא התכוון לקרוא לסרבנות. לדברי שהם, כותבי המכתב פנו אליו בעת שהיה בחו"ל והקריאו לו את הנוסח אך הוא לא שם לב לסעיף שעוסק בסירוב למלא משימות מסויימות.

סא"ל שהם מבהיר כי ביקש להצטרף לקריאת חבריו להפסקת החיסולים, אך לא העלה על דעתו לקרוא לסרבנות, לה הוא מתנגד בכל תוקף.

עם חזרתו של סא"ל שהם מתמיכתו בעצומה, ירד מספר הטייסים החתומים ל-26. שלשום הצטרף לחותמים טייס נוסף ואתמול חזר בו אחד מהחותמים. סא"ל אלי, טייס קרב שזוקף לזכותו מספר הפלות של מטוסי אוייב, הודיע שלשום כי הוא מצרף את חתימתו למכתב הסירוב, לאחר שמפקד חיל האוויר הודיע כי מדריכים שחתמו על המכתב יודחו מיידית מתפקידיהם.

סא"ל אלי משמש כמדריך בבית-הספר לטיסה, לצידו של בכיר החותמים, תא"ל יפתח ספקטור - הנחשב לאחד הטייסים המעולים שצמחו בחיל-האוויר.

השבוע חזר בו מתמיכתו במכתב גם אל"מ רן, שכתב לאלוף דן חלוץ כי בעקבות תגובותיהם של בני משפחתו וחבריו, הבין שעצומת הסרבנות לא שיקפה את כוונתו האמיתית. עם זאת, הקצין לא חזר בו מדעתו כי הכיבוש ארוך השנים טישטש, לדבריו, את הגבול בין טוב ורע. הוא אף ציין כי ימשיך בהעברת מסרים ברוח זו בדרכים ובפורומים אחרים.

אל"מ רן הוא הראשון מבין החותמים, שחזר בו מן הסירוב להפציץ יעדים בשטחים, ונראה כי בשל כך לא יודח מחיל האוויר. מפקד החיל הודיע בשבוע שעבר כי כל החותמים על העצומה יושעו לאלתר משירות פעיל, עד שיסתיים הליך הבירור בניהולם של מפקדי הטייסות השונים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by