בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
צבא וביטחון 
גנץ אישר: "יזכור עם ישראל" ולא "יזכור אלוהים" 

גנץ אישר: "יזכור עם ישראל" ולא "יזכור אלוהים"

 
צבא וביטחון |
 

אחרי הסערה סביב נוסח התפילה, המליץ צוות מיוחד שהקים הרמטכ"ל לפתוח את נוסח היזכור בטקסים הצבאיים במילים "יזכור עם ישראל". הרמטכ"ל אישר מיידית את ההמלצה ואמר: "זוהי חובתנו כעם לזכור את נופלינו ולהשמיע את ציווי הזיכרון"

 
 
 
 
 
 
 
 
 

(45 שניות)

 
 

הסוף לסערת היזכור: אלוף במילואים ישי בר, שעומד בראש צוות לבחינת נוסח ה"יזכור" הנאמר בטקסים צבאיים, הודיע הערב (חמישי) על המלצת הצוות בנושא. המלצתו היא לפתוח את נוסח היזכור המופיע בפקודת המטכ"ל בקריאה הממלכתית, שהתקדשה במסורת הזיכרון הלאומי זה שנות דור: "יזכור עם ישראל את בניו ובנותיו", ולא במילים "יזכור אלוהים", כפי שצוין בפקודת המטכ"ל.

 

הרמטכ"ל, בני גנץ, אישר את המלצת הצוות באופן מיידי ואמר: "זוהי חובתנו כעם לזכור את נופלינו ולהשמיע את ציווי הזיכרון בטקסינו הממלכתיים סביבם מתקבצת החברה הישראלית. נדע להשמיע קול זה באופן צלול וברור עת נחלוק עם המשפחות את הכאב הצורב אותו הן נושאות עימן יום יום, שעה שעה".

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

הצוות הוקם לאחר שעשרות אלפי ישראלים חתמו לאחרונה על עצומה שיזמה אם שכולה בעקבות פרסומים לפיהם החליט הרמטכ"ל בני גנץ על שינויו של נוסח תפילת ה"יזכור" מ"יזכור עם ישראל" ל"יזכור אלוהים". האם, יהודית ביאלר, אמו של יורם ביאלר שנפל במלחמת ההתשה בשנת 1969, בדיוק בערב יום הזיכרון לחללי צה"ל, פנתה בבקשה לתמוך בבקשתה לאי-שינוי הנוסח.

 

"על פי דעתם של רוב חברי הצוות, יש לאמץ את הנוסח הממלכתי של 'יזכור עם ישראל'", אמר בר בהמלצתו. לדבריו, המלצה זו התקבלה על דעתם ובברכתם של ראשי ארגוני השכול היציגים: יו"ר ארגון אלמנות צה"ל ויתומי צה"ל ויו"ר ארגון "יד לבנים", והיא עולה בקנה אחד עם החלטתה של המועצה הציבורית להנצחת החייל.

 

בר ציין כי אמנם הרב הצבאי הראשי תומך בהוספת המילה "אלוהים" לנוסח היזכור, אך "רוב חברי הצוות שבים ומפנים לצורך להסדיר איזון ראוי והולם בין כלל העמדות והדעות הרווחים בחברה הישראלית בכלל, ובמשפחת השכול בפרט". הוא נימק: "לדעתם, מלבד קיבוע המרכיבים הדתיים המובהקים יש להשמיע ברבים את היזכור הממלכתי, המופנה דווקא לעם ישראל והמביא לידי ביטוי את ערכי תרבות הזיכרון הישראלית".

 

 
בית עלמין צבאי. "היזכור הממלכתי מופנה דווקא לעם ישראל"
 בית עלמין צבאי. "היזכור הממלכתי מופנה דווקא לעם ישראל"   צילום: רחלי קרוט 
 

"מן הראוי להשמיע ברבים את הציווי 'יזכור עם ישראל'"

ההמלצה של צוות הבחינה הופנתה לפורום מטכ"ל, המזכיר הצבאי של נשיא המדינה, הרב הצבאי הראשי, יו"ר "ארגון אלמנות צה"ל ויתומי צה"ל", יו"ר ארגון "יד לבנים", סמנכ"ל וראש אגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון, יו"ר המועצה הציבורית להנצחת החייל, קצין החינוך הראשי וראש מחלקת הנפגעים.

 

בר תיאר בהמלצתו את ההתלבטויות הקשות שהיו לחברי הצוות: "במהלך דיונינו למדנו כי לפנינו דיון כואב הנוגע בשני עצבים חשופים של החברה הישראלית: מחד, אלה הנוגעים לאבל ולשכול, ומאידך, ליחסי דתיים-חילוניים. חובת הזיכרון היא חובה לאומית. המשפחות השכולות אינן צריכות ציווי חיצוני, הן זוכרות את יקיריהן יום-יום ושעה-שעה. במידה רבה,  הזיכרון הוא תמצית חייהן. מאידך, הציבור הרחב נדרש לזכור אף הוא את הנופלים. זו חובת הרבים".

 

"מן הראוי להשמיע ברבים את הציווי 'יזכור עם ישראל'. קול זה, היוצא מן הלב ונכנס אל לב, חייב להישמע כשהוא צלול וברור במהלך טקסי הזיכרון", הדגיש בר בשם חברי הצוות. "יש לאפשר בטקסי הזיכרון השונים ביטוי למסורת היהודית ולמרכיביה הדתיים, כמו גם לתרבות הזיכרון החילונית".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by