בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ארה"ב: עמדתנו בנושא הגדר לא השתנתה  
 
 מבט אווירי על גדר ההפרדה באיזור טול-כרם (רויטרס)   
 
חדשות נענע

דובר מחלקת המדינה: הממשל יבחן החלטת הממשלה ביסודיות; אמש אושר תוואי גדר ההפרדה; דיווח: ארה"ב מתכוונת "להוריד פרופיל" במזה"ת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מחלקת המדינה האמריקנית נמנעה מלהגיב אמש (רביעי) על החלטת ממשלת ישראל לאשר את תוואי גדר ההפרדה ממזרח לאריאל, לרבות התכנית להשאיר בגדר פירצה שתאובטח על ידי צה"ל.

עם זאת אמר הלילה דובר מחלקת המדינה, ריצ'ארד באוצ'ר, כי עמדת ארה"ב בענין הגדר לא השתנתה. באוצ'ר ציין כי "הממשל עדיין מתנגד לפעולות חד צדדיות שישפיעו על פתרון הקבע" והוסיף כי הממשל יבחן ביסודיות את החלטת הממשלה בישראל.

ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר בדיון כי העדיף שלא להכריע כעת בעניין הגדר באריאל, במאמץ להמנע מעימות עם ארה"ב, אך ציין כי כעת, עם אישור תוכנית ה"פירצה", העימות עם הממשל נדחה ויתכן שלא יתקיים גם בעתיד. לאחר הישיבה שוחח ראש לשכתו של שרון, דב וייסגלס, עם היועצת לביטחון לאומי, קונדוליסה רייס, ועדכן אותה בנוגע להחלטת הממשלה.

בתוך כך גוברת ההערכה בירושלים, לפיה ארצות הברית מתכוונת לצמצם את מעורבותה בסכסוך הישראלי-פלסטיני, כך מדווח היום העיתון "מעריב". על פי הדיווח, במערכת המדינית גובש לאחרונה מסמך בו נכתב כי, ''יתכן שבמצב זה, של אילוצים קשים מבחוץ ומבפנים, יבקש הממשל להתרכז בסוגיית עיראק ולשחרר את הנשיא, במידה מסויימת, מטיפול אינטנסיבי בשאר הנושאים, כולל הסוגיה הישראלית ­פלסטינית"'.

על פי ההערכה, תעבור ארה"ב ממצב של "ניסיון להגיע ל'פתרון הסכסוך'' למצב ביניים של ''ניהול הסכסוך'' בלבד; תוכנית "מפת הדרכים" עלולה להכנס להקפאה עמוקה ובמקביל, תצומצם פעילותו באזור של השליח המיוחד, ג'ון וולף. ככל הנראה, יסתפקו האמריקנים בתחזוק השקט היחסי השורר כעת בין הצדדים, לפחות עד אחרי הבחירות לנשיאות בארצם, בנובמבר 2004.
 

4 שרים התנגדו; מועצת יש"ע מברכת על ההחלטה

 
מרבית שרי הממשלה הצביעו בעד ההצעה. השר עוזי לנדאו מהליכוד נמנע והשרים מאיר שטרית, נתן שרנסקי, בני אילון ואביגדור ליברמן התנגדו.

הממשלה אישרה גם את קטע הגדר מאלקנה ועד למחנה עופר בצפון ירושלים, תכנית בעלות של כחצי מיליארד שקל.

הוחלט כי הגדר תוקם ממזרח לאריאל ולקדומים במערב השומרון, תוך השארת "פירצה" בין גוש ההתנחלויות לתוואי העיקרי של הגדר. השרים לנדאו ושרנסקי דרשו לא להשאיר פירצה בגדר באזור אריאל ושרים נוספים הציעו לשנות את התוואי המוצע, כך שהתנחלויות נוספות יישארו בתוך הגדר.

שר האוצר נתניהו הציע להרחיב את תוואי הגדר צפונה ולאותת בכך שבכוונת ישראל לכלול גם את בקעת הירדן, ללא יריחו, בתחום הגדר.

גדר כפולה תוקם ממזרח לנמל התעופה בן גוריון - גדר אחת תוקם סביב להתנחלויות וגדר שניה סביב לכפרים הפלסטינים. מומחה אמריקני צפוי לבוא בקרוב לישראל, כדי לקבוע האם הגדר דרושה במסגרת גדר ההפרדה.

במועצת יש"ע בירכו על החלטת הממשלה והדובר, יהושע מור יוסף, אמר כי מועצת יש"ע רואה בתוואי הגדר שאושר, "ניצחון לקו הביטחוני וכשלון לגורמים הפוליטיים שביקשו לנצל את הגדר להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967". לדבריו, ברגע שהוחלט להקים גדר, ההחלטה להקימה מזרחית לאריאל בלב השטחים הופכת אותה ל"ביטחונית ולא מדינית".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by