בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מופז: הנחת העבודה לפיה רון ארד חי - תקפה 
 
 הרב וייס מכיר בערך פדיון שבויים. החטופים בלבנון   
 
חדשות נענע

לדבריו איראן נושאת באחריות לגורלו, בריאותו והחזרתו לארץ בשלום; דו"ח וינוגרד יוצג בפני בני משפחת ארד, למעט פרטים מסווגים ורגישים; גורמי ביטחון: המגעים עם חיזבאללה - בשלב מכריע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שר הביטחון, שאול מופז, אומר כי תקפה הנחת העבודה שנקבעה בדו"ח וינוגרד, לפיה רון ארד חי. בתום דיון שהתקיים בצהריים (שישי) בלשכתו, הוסיף מופז כי איראן נושאת באחריות לגורלו, בריאותו והחזרתו של הנווט השבוי לישראל בשלום.

מופז הורה לכל הגורמים להמשיך ולהשקיע את כל המאמצים והמשאבים כדי להחזיר את רון ארד הביתה והדגיש כי המאמצים לשחרורו יימשכו בד בבד עם המאמצים לשחרורם של יתר השבויים והנעדרים. דו"ח וינוגרד יוצג היום בפני בני משפחת ארד. לא יוצגו לפניהם פרטים מסווגים ורגישים.

כזכור, משפחת ארד הבהירה לאחרונה כי לא תשלים עם "הפקרתו של רון" ופתחה בקמפיין ציבורי נגד שחרור מוסטפה דיראני במסגרת עיסקה חילופי שבויים שלא תכלול את רון.
 

גורמי ביטחון: השיחות בעניין השבויים - בשלב המכריע

גורמי ביטחון אומרים כי השיחות עם חיזבאללה על חילופי השבויים, נמצאות בשלב מכריע והעסקה עשויה להתבצע בתוך שבוע. לדבריהם, תלוי הדבר כעת בהסכמת החיזבאללה. ראש הצוות הישראלי, אילן בירן, ביקר בימים האחרונים בגרמניה, שם הציג למתווך הגרמני במו"מ את הצעותיה הסופיות של ישראל, במסגרת עסקה בה ישוחררו אסירים הכלואים בארץ, בתמורה להחזרת אלחנן טננבאום וגופות שלושת החיילים החטופים.

בתוך כך אתמול פירסם הרב הצבאי הראשי, תת אלוף ישראל וייס, פסק הלכה הקובע כי אין לשחרר שבויים בעסקת חילופים עם החיזבאללה, אם יש חשש שיחזרו לפעילות טרור. על פי דיווח בערוץ הראשון בטלוויזיה אמש, פסק הרב עוד כי אין לשחרר אסירים חיים תמורת גופות של חיילים.

הרב נימק הפסיקה בחשש כי המשחררים יפגעו באזרחים, שדמם אינו סמוק פחות מדמם של השבויים. בפסק ההלכה, המשתרע על פני שני עמודים, נסמך הרב על הלכות של פוסקים ומקובלים חשובים. הרב מכיר בערך פדיון שבויים אך קובע שאין לשחרר שבויים אם קיים, ולו החשש הקל ביותר, כי אלו ישובו לפעילות טרור.

עם זאת, מציין הרב, חילוף כזה אפשרי רק אם התמורה היא דבר מה משמעותי ביותר, למשל הבטחה להפסקת אש של הצד השני. בנושא גופות חיילי צה"ל הנמצאים ככל הנראה בידי החיזבאללה, פוסק הרב כי ניתן להחליפן רק בתמורה לגופות של הצד השני, כפי שהיה מקובל בישראל גם בעבר.
 

מחלוקת על פרסום נסיבות חטיפתו של טננבאום

מפקירים את רון. אליעד שרגא ודודי ארד (קמרה 2000)
 מפקירים את רון. אליעד שרגא ודודי ארד (קמרה 2000)   
אמש אמר מופז לאשת השבוי אלחנן טננבאום כי אינו מתנגד לשחרורו מידי החיזבאללה אך לדעתו, יש לכלול בכל עסקת חילופי שבויים את סוגיית רון ארד. בית המשפט המחוזי בתל אביב דן בבקשתם של כמה אמצעי תקשורת לפרסם את נסיבות נפילתו בשבי החיזבאללה של טננבאום. המשפחה התנגדה לבקשה וטענה כי הפרסום עלול להזיק למשא ומתן על שחרורו, ואף עלול להזיק לבריאותו. הדיון התקיים בדלתיים סגורות וצפוי להתחדש ביום שלישי.

בישראל נפוצו דיווחים על מצבו הקשה של טננבאום, אשר לדבריו של המתווך הגרמני במו"מ, עבר עינויים קשים בשבי. על פי הדיווח, עקרו אנשי חיזבאללה את כל שיניו ומצבו הבריאותי הולך ומתדרדר. בעקבות הדברים, אמרו גורמים בלשכת ראש הממשלה כי שרון נחוש בדעתו לסיים במהירות את עסקת חילופי השבויים, כדי "לא להשאיר אזרח ישראלי בידי חיות אדם".

לאחרונה נשמעו במערכת הביטחון דברים בגנותו של טננבאום, בטענה שנפילתו בשבי באה כתוצאה מניסיונו לעשות עסקים עם מדינה ערבית. חלק מהדוברים אף ציינו כי מקומו בכלא בישראל. דברים אלו מצטרפים לביקורת מצד גורמים שונים במערכת הצבאית והמדינית, כלפי העסקה המתגבשת עם החיזבאללה, לחילופי שבויים במתכונתה הנוכחית.

על פי הדיווחים, בין המתנגדים גם שר הביטחון וחלק מאלופי המטכ"ל. במקביל מנסה משפחת רון ארד למנוע הוצאתה לפועל של עסקה, שתכלול את שחרורו של מוסטפא דיראני, מבלי שיתקבל מידע על בנם.
 
 

הצדדים מכחישים: העסקה לא הושעתה

למרות חילוקי הדעות והמחאות נמשך במרץ המו"מ בין ישראל לחיזבאללה. שני הצדדים הכחישו את הדיווח אתמול בסוכנות רויטרס, לפיו העסקה הושעתה.

שר החוץ, סילבן שלום, אמר השבוע כי העיסקה קרובה מתמיד והתאפשרה הודות לשינוי המשמעותי בעמדת החיזבאללה. "הדבר הזה הובהר להם בצורה הברורה ביותר, שאין להם שום אפשרות לקבל שחרור של אדם אחד רק בתמורה למידע", אמר שלום והוסיף כי, "מאז שהצד השני קיבל אותה החלטה אסטרטגית, אותה הבנה שחילופים יכולים להעשות רק על בסיס של הדדיות, הם נכנסו בצורה יותר רצינית למשא ומתן".

בניגוד לאי-הוודאות בישראל, בחיזבאללה טענו לאחרונה שהעסקה נמצאת בשלביה הסופיים והעריכו כי תצא לפועל בתוך פחות מחודש. בבתי הכלא בישראל כבר החלו האסירים הביטחוניים להכין רשימות של הראויים להשתחרר, ואף אירעו מספר קטטות על רקע זה.

על פי דיווחים, ישראל אמורה להעביר לחיזבאללה כ-15 לבנונים הנמצאים בידיה, בהם דיראני ועובייד ו-400 עצירים פלסטינים. בתמורה יוחזרו לישראל אלחנן טננבוים וגופות שלושת החיילים החטופים. העיסקה אינה כוללת מידע חדש על גורל רון ארד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by