בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
אורטל עושה בית-ספר 
חוזרים ללימודים 

חוזרים ללימודים

 
אורטל עושה בית-ספר |
 

הקיץ נגמר וה-1 בספטמבר בפתח. כל ילד זוכר את היום הראשון של תחילת שנת הלימודים - את החששות מהלא נודע אך גם את ההתרגשות והתחושה שהכל פתוח. המורים אינם שונים מהתלמידים. גם הם לחוצים ונרגשים ועל אחת כמה וכמה כשמתחילים תפקיד חדש ועוברים לבית ספר אחר. אורטל עושה בית-ספר והופכת ליועצת חינוכית

 
 
 
 
 
 
 
 
 

חם מאוד בחוץ. סוף אוגוסט. לח, ובכל זאת אני משוכנעת שאם אבקש מכם להיזכר בריח האדמה העולה באפכם לאחר רדת הגשם תצליחו לעשות זאת בנקל. כך יהיה גם אם אבקשכם אותו הדבר לגבי ריח העוגות של סבתא, ריחו של יום שישי בבית ילדותכם או הבושם שמזוהה יותר מכל עם אהבתכם הראשונה וגורם לכם להפליג בזיכרונות ברגע שעובר על פניכם משב ריח קל שלו ברחוב...

 

חוזרים ללימודים בנענע 10: כל מה שרציתם לדעת על ה-1 בספטמבר »

 
היום הראשון ללימודים. מלחיץ בגיל 6
 היום הראשון ללימודים. מלחיץ בגיל 6 
 צילום: Getty Images/ אימג'בנק 
 

ריח הוא חוש שנקלט במוחנו באופן המהיר ביותר ולאחר מכן עובר למאגר הזיכרונות שלנו כשהוא מלווה באסוציאציות שהתלוו אליו כשחשנו בו לראשונה. כך אנו מקשרים את ריחה של סבתא עם אותה סיטואציה שבה היא באה לקחת אותנו מהגן כשבכינו וליטפה וניחמה. לכל אחד מאיתנו מאגר זיכרונות משלו ובו מתויגים הזיכרונות הפרטיים שלנו.

 

למאגר זה נכנס גם הריח של האחד בספטמבר הלוא הוא ה-1/9 - תאריך רב משמעות לכל הדעות. לכל 1 בספטמבר יש הריח המסוים שלו: כשעלינו לכיתה א' הוא הריח קצת אחרת מה-1 בספטמבר של סיום י"ב ובטח של זה שבו כבר לבשנו מדים ולא תלבושת אחידה והרגשנו את התחושה המוזרה הזו שחשים לאחר "שבירת שגרה" של 12 שנים.

 

כן, הרוב הגדול יחוו שנים עשר "אחד בספטמבר", למעט מי שינשור או מי שיהפוך להיות איש חינוך בעצמו, או-אז ה-1 בספטמבר יריח אחרת לגמרי ויתויג במקומות אחרים לגמרי בלב ובראש. איך אפשר להעביר את התכונה סביב היום הזה? את הפעילות הרוחשת בבית הספר, את ההכנות הרבות מספור, את ההתרגשות הגואה, את העבודה האין-סופית של הצוות החינוכי העומל לקראת פתיחתה של עוד שנה?

 

 

 
החזרה ללימודים מלחיצה גם בגיל 17
 החזרה ללימודים מלחיצה גם בגיל 17   צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

לא רק תלמידים מתכוננים לחזור ללימודים

 

כן, זה תמיד קשה. זה תמיד עמוס וזה תמיד משכיח ממך במהירות בלתי נתפסת את החופש "הגדול" שהיית בו ובכל זאת, כמעט תמיד בליל ה-31 באוגוסט לא ישנים טוב (בדרך כלל גם בגלל איומי שביתות), מכינים לילדים ברכות, מריצים בראש מילים שרוצים לברך בעזרתן... כל השבוע הקודם לתאריך המיועד כרוך בתכנונים שונים, שיטוטים באינטרנט או בספרים בניסיון לדלות רעיון מקורי אחד... אתם צריכים לראות הסטטוסים של המורים בפייסבוק או את תכתובות הדואר האלקטרוני.

 

שוב חוזרים. שוב ספטמבר. שוב נפרדים מהקיץ ומקבלים את בוא הסתיו. את החגים. את ראש השנה. זמן להתחלות חדשות, הזדמנויות, הבטחות ש"הפעם אעשה אחרת", "השנה אני לא אוותר על..."

 

את ה-1 בספטמבר ציינתי בארבע השנים האחרונות כמורה בתיכון בו למדתי בעצמי ואילו השנה אני ניגשת לבית ספר חדש, צוות חדש, תלמידים חדשים ואחריות מסוג חדש. השנה, לאחר שנתיים מסיום חוק לימודיי והכשרתי להיות יועצת חינוכית, אממש את הידע שלי באופן רשמי ואהיה יועצת בחטיבת ביניים. ההתרגשות גואה אבל יחד איתה ישנה תחושה של בשלות לקראת התפקיד, ניסיון ומוכנות לקחת את האתגר המבורך הזה בשתי ידיים.

 

 
דלת המשרד החדש. אתגר מבורך
 דלת המשרד החדש. אתגר מבורך   צילום: אורטל הופמן 
 
 

ממורה ליועצת

היועצת היא אוזן קשבת למורים ולתלמידים
 היועצת היא אוזן קשבת למורים ולתלמידים 
 צילום: GettyImages/אימג'בנק 
 

רבים מהקוראים ודאי אינם יודעים מה בכלל עושה יועצת. לא פעם שמעתי משפטים נוסח "את עובדת עם הבעייתיים, לא?" וחייכתי לעצמי... הם לא יודעים בכלל כמה משמעותית היא היועצת. היא דמות מפתח במערך החינוכי, העשייה שלה נושקת לכל מעגלי בית הספר: התלמידים, ההורים, המורים וההנהלה. 

 

לרוב היא עצמה תהיה חברת הנהלה ותיקח חלק בעיצוב המדיניות הבית-ספרית. היא תנחה הורים כיצד להתמודד עם ילדיהם ותנחה את המורים כיצד לייצר שיח משמעותי עם תלמידיהם. היא תהיה האוזן הקשבת של המורים, הכתף לפרוק עליה מכאובים והתלבטויות. היא תעבוד באופן פרטני אך גם מערכתי וארגוני. היא תעביר סדנאות, מערכים לשיעורי חינוך ותדריך, תנחה ותכוון. לפעמים היא רק תקשיב. פעמים רבות היא תדווח, תקדם ותפנה הלאה. יועצת עושה המון דברים.

 

אני הגעתי להיות מורה כחלק מהפיכתי ליועצת משום שאני מאלה המשתייכים לאסכולה המאמינה שעבודת המורה היא כה ייחודית וכה ספציפית עד כי חייבים לחוותה ולחוותה מספיק זמן על מנת להבין את קצה חודה. בעיניי, נכון שיועצת תנחה מורים מתוך היכרותה עם עולמם ועם חווייתם המיוחדת על תסכוליה והצלחותיה מרוממות הנפש. היועצת כמו גם רכז שכבה או רכז פדגוגי אינו חשוב יותר או פחות ממורה "רגיל", היא רק עושה עבודה אחרת שמשתלבת יחד עם המארג החינוכי בבית הספר.

 

אפשר לספר עוד רבות על התפקיד ועוד אעשה זאת בהמשך בוודאי אבל כעת, הזמן דוחק ואנצל את השורות האחרונות של הטור לאחל לכל ילדי ישראל חזרה מוצלחת לבית הספר וכמובן גם להוריהם שבוודאי נושמים כעת לרווחה וגם למורים אשר עושים מלאכת קודש ועוסקים בדבר היקר ביותר: נפשות.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by