בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
"הדור שלי למד את הלקח" 
 
 טנקים מועטים מול השריון הסורי. הכוחות עולים לרמת הגולן (לעמ)   
 
אביגדור קהלני

אביגדור קהלני נזכר בזוועות מלחמת יום הכיפורים ברמת הגולן; קומץ חיילים עם מעט טנקים מול הסורים, ללא הגנה מהאוויר וללא גיבוי; ובכל זאת, אומר קהלני 30 שנים אחרי, ניצחנו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סא"ל קהלני מקבל את אות הגבורה על חלקו במלחמה (1975, לעמ)
 סא"ל קהלני מקבל את אות הגבורה על חלקו במלחמה (1975, לעמ)   
מלחמת יום הכיפורים היתה בשבילי ובשביל לוחמי מבחן של חיים ומוות. לא האמנו שכך יהיו פני המלחמה. עמדנו מעט טנקים מול עשרות טנקים סורים. עמדנו מול חיל האוויר הסורי אשר ירד עלינו ללא הפסקה. חיל האוויר שלנו לא הגן עלינו - והיינו המומים מן העובדה הזו.

הארטילריה הסורית ירדה עלינו באלפי פגזים אשר גרמו לנו לעיתים לעזוב את העמדות שלנו. הפגזים העיפו חלקים מן הטנקים שלנו. הטנקים הסורים הפתיעו אותנו, עם ראיית האינפרא-אדום - תאורת לילה מיוחדת אשר היתה בידיהם ולא היתה לנו. היתרון הטכני שלהם גרם לכך שהצליחו להרוג רבים מחיילי.

למסה יש תפקיד חשוב - למרות שהיינו טובים מהם - אך גם לאיכות יש מגבלות; אנחנו לחמנו טוב מהם, מהר מהם וחזק יותר, וכך ניצחנו. לא היה איש מאחורינו וידענו זאת. כמעט כל רמת הגולן נכבשה ואנחנו ידענו זאת. לחמנו כחדורי שליחות. הגנו אחד על השני. חששנו לחיינו ופחדנו פחד מוות, אך לא זזנו מן העמדות.

החייל הישראלי בן ה-18 ניצח במלחמה; ניצחנו במקום שהגנרלים נכשלו. נגענו במוות של חברינו - דבר איום ובעיקר קשה לעיכול. הרחנו את אבק השריפה שהיה בתוכנו, כחלק מבגדינו. המתח החזיק אותנו ערים עד שהיינו נשברים.

אכלנו ושתינו לחם צר ומים לחץ, והכל בתוך הטנקים. ישנו בתוך הטנקים לאחר מספר ימי לחימה. לעיתים גם את צרכינו עשינו בתוך הטנקים. במלחמת יום הכיפורים ניצחנו. ישנם כאלה אשר לא העריכו את אשר עשינו. ניצחנו ומיגרנו את הסכנה לקיומה של המדינה.

ניצחנו, אבל השכול היה חלק מכולנו. איבדתי אח ואשתי איבדה את אחיה השני. הסתובבנו מבית קברות אחד לשני. רצנו בין בתי חולים לחפש את לוחמינו הפצועים.
 
המלחמה בראייה היסטורית שיפרה אותנו כחברה וכעם. עברנו מהפך חברתי; פרות קדושות שחיו בתוכנו - נשחטו. לא הסכמנו לקבל תופעות של הונאה, חמדנות, שקר וחוסר מנהיגות אצל מנהיגינו ואצל אחרים.

הצבא עבר מהפך גדול. ציוד חדש נרכש. לא חסכנו כדי להפוך את הצבא ליותר טכנולוגי, יותר טוב, יותר חדיש ועם ציוד חדש.

סימנו לעצמנו קווים אדומים שלא נאפשר שיעברו מבלי שנכין עצמנו למלחמה. אחנו מעמידים את עצמנו למבחן יום יום, ואין ספק שהסטירה שקיבלנו בלחיינו עדיין מצלצלת והלחי עדיין אדומה.

בשאלה, האם אנחנו יכולים לעבור חוויה נוספת שכזו - אין לי ספק שבאם נירדם בשמירה זה עלול לקרות. נדמה לי, שלפחות הדור שלי למד את הלקח ולא ייתן לכך לקרות שנית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by