בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אבו עלא: תנו לנו סיכוי למנוע המשך ההידרדרות 
 
 הממשלה הושבעה חלקית. ערפאת ואבו-עלא (רויטרס)   
 
חדשות נענע

רה"מ הפלסטיני מתחייב שהרשות תמלא מחויבויותיה במסגרת מפת הדרכים; אומר: אני מאמין שאוכל לעבוד עם שרון; בי-ם אין ציפיות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"אני מוכן לפתוח מיד במשא ומתן עם ישראל", אומר ראש הממשלה הפלסטיני, אבו עלא, בראיון שמתפרסם היום (רביעי) בעיתון "מעריב". אתמול הושבעה הממשלה הפלסטינית החדשה, שבה יכהנו שמונה שרים.

לרגל כניסתו לתפקיד, בגיבוי מוחלט של יושב ראש הרשות, יאסר ערפאת, מבקש אבו עלא לקבל הזדמנות לשנות את המצב בין ישראל לפלסטינים ולהוציא את התהליך המדיני מקפאונו. "יש סיכוי להגיע לשינוי אמיתי ולהישגים", אמר אבו עלא בראיון והוסיף כי הוא מאמין שיוכל לעבוד עם ראש הממשלה, אריאל שרון.

"אני מקווה לעבוד עם הממשלה שלכם ולהגיע להפסקת אש", אמר אבו עלא וציין כי בכוונתו לעשות הכל כדי להרגיע את המצב. כן התחייב ראש הממשלה הפלסטיני, שהרשות תמלא את כל המחויבויות שלה במסגרת תכנית מפת הדרכים, "בתנאי שגם ישראל תמלא את חלקה".

גורמים מדיניים בכירים אומרים, שישראל תעבוד עם ממשלתו של אבו עלא ומבהירים, כי אם יתברר "שיש לנו פרטנר" לא תהיה בעיה לחדש את המשא ומתן. לנוכח הציפיות שתולים בירושלים בראש הממשלה החדש, מבהיר אבו עלא שגם לו יש ציפיות משרון והוא תולה בו תקוות רבות. "אני מקווה שהוא הגיע למסקנה שהגיע הזמן לשנות את המדיניות כלפי הפלסטינים", אמר אבו עלא והדגיש כי, "כוח לא יכול להיות פתרון לכל דבר".

גם גורמי ביטחון סבורים שיש לתת לאבו עלא הזדמנות ולסייע לו ברצינות מהרגע הראשון, כדי למנוע את הישנות המקרה שהיה עם אבו מאזן.
 

משרד החוץ: ממשלת אבו-עלא תישפט לפי מעשיה

 
במשרד החוץ סירבו אמש לטפח ציפיות מהממשלה הפלסטינית החדשה ומדברי אבו עלא, כי ינסה למנוע פיגועים בשטח ישראל.

לאחר השבעת ממשלתו אתמול, אמר אבו עלא כי ייעשה מאמץ אמיתי לסיים את התוהו ובוהו השוררים בשטחים הפלסטינים. זאת, על ידי הפעלת לחץ כבד על ארגוני הטרור להימנע מביצוע פיגועי טרור בתחומי מדינת ישראל.

בתגובה, אמר דובר משרד החוץ, יוני פלד, לחדשות נענע, כי ישראל תשפוט את ממשלת אבו עלא או כל ממשלה פלסטינית אחרת "לפי מעשיה ולפי מעשיה בלבד". לדברי פלד, "המבחן הוא מבחן התוצאה" של הפעילות שינקטו הפלסטינים לפירוק תשתיות הטרור.

פלד אמר עוד, כי ישראל מצפה מההנהגה הפלסטינית למלא את התחייבותיה ו"להילחם בארגוני הטרור" וכי "כשנראה מלחמה אמיתית של הרשות הפלסטינית נגד הטרור נהיה מוכנים להיכנס עמה להידברות". לדבריו, בישראל לא מתעניינים "בהרכב הפרסונלי" של הממשלה הפלסטינית אלא במהות שלה.
 

משבר ראשון בממשלה החדשה

יו"ר הרשות ערפאת השביע אתמול את קבינט החירום בראשותו של אבו-עלא, אולם עוד בטרם החל הקבינט את דרכו, התעורר המשבר הראשון - שני שרים מיועדים לא הגיעו להשתתף בטקס ההשבעה, שר הפנים המיועד, גנרל נאסר יוסוף, ושר הבריאות המיועד, ג'וואד א-טיבי.

לא ברור מדוע יוסוף, שנכח באותה עת באזור המוקטעה, לא הגיע לטקס. שר הפנים המיועד אמור לקבל את הסמכות על גורמי הביטחון ברשות.

ויש כבר מי שמזדרז לקלקל את השמחה; בראיון לסוכנות רויטרס אמר השר לשעבר לביטחון הפנים ברשות, מוחמד דחלאן, כי קבינט החירום של אבו עלא הוא "בעל סיכויים קטנים מאוד להצלחה". דחלאן גם מתח ביקורת קשה על ערפאת, בשל הכרזתו על מצב חירום בשטחים.

ערפאת הכריז על מצב החירום ביום ראשון ואישר את מינויים של שמונת שרי הקבינט, עקב החשש שישראל תממש את איומה ותסלקו משטחי הרשות, בעקבות הפיגוע הרצחני במסעדת "מקסים" בחיפה. "ההכנות וההנחיות להקמת ממשלת חירום לא מלמדות שאכן נלמדו הדברים בשטח בצורה רצינית ואמיתית", אמר דחלאן, "ולכן, אינני מאמין כי קיימת כוונה וראייה לעתיד של יציאה מהמשברים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by