בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
סודות מהארכיון 
 
 טור שריון נע לעבר התעלה. חצי האי סיני (לעמ)   
 
חדשות נענע

במסמך שפורסם בארה"ב נחשף כי קיסנג'ר נתן לגולדה "אור ירוק" לללחום גם אחרי שהפסקת האש נכנסה לתוקף; באותו לילה כותרה הארמיה המצרית ה-3

 
 
 
 
 
 
 
 
 
טור אספקה בדרך לסואץ (לעמ)
 טור אספקה בדרך לסואץ (לעמ)   
ממסמך שפרסם הלילה (רביעי) הארכיון לביטחון לאומי בוושינגטון עולה כי ארה``ב נתנה לישראל ``אור ירוק`` ואף עודדה אותה להמשיך בלחימה עם כוחות מצרים וסוריה לאחר המועד שנקבע להפסקת האש שסיימה את מלחמת יום הכיפורים. כך נמסר מסוכנות רויטרס.

מזכיר המדינה לשעבר, הנרי קיסנג`ר, אמר לראש הממשלה לשעבר, גולדה מאיר, כי ``לא תקבלו מחאות אלימות מוושינגטון אם משהו יקרה במהלך הלילה, בזמן שאני בטיסה``. קיסינג`ר אמר את הדברים בפגישה שנערכה ביניהם בתל אביב בצהרי ה-22 לאוקטובר, מספר שעות לפני שתיכנס לתוקף הפסקת האש עליה החליטה מועצת הביטחון של האו``ם.

עיתוי הדברים היה חשוב ביותר משום שכוחות צה"ל ערכו באותו לילה התקפה על כוחות הארמיה השלישית המצרית והצליחו לכתר את כוחותיה.
 

נוכל לקבל אם ישראל תיקח קצת יותר זמן

לפני שביקר בישראל שהה קיסינג'ר במוסבה. גם משם כבר ניסה לשלוח לישראל מסר לפיו "ארצות הברית תבין אם ישראל תצטרך עוד זמן" לשפר עמדות לפני שהפסקת האש תיכנס לתוקף על הקרקע.

במסר ששלח ממוסקבה למחלקת המדינה ב-21 לאוקטובר ביקש קיסינג'ר מהבית הלבן לזמן את השגריר הישראלי ולומר לו שישראל תוכל לקבל זמן נוסף עקב עיכוב בן ארבע שעות בתקשורת. במסר לוושינגטון כתב מזכיר המדינה לשעבר: "אנו עדיין רוצים לשאוף לפרק זמן בן 12 שעות בין החלטת מועצת הביטחון לבין תחילת הפסקת האש. אבל נוכל לקבל אם ישראל תיקח קצת יותר זמן מהסיבות שפורטו לעיל".

במהלך פגישתו עם מאיר שאל אותה קיסינג'ר האם קיבלה את המסר וראש הממשלה השיבה לו כי המסר הגיע וכי ישראל ניצל אותו בכדי לדחות את ביצוע החלטת האו"ם. קיסנג'ר לא הסתפק בכך, העלה את הנושא שוב בפני מאיר ואמר לה כי וושינגטון לא תימחה אם ישראל תמשיך לתקוף במהלך טיסתו הלילת לוושינגטון. "שום דבר לא יכול לקרות בוושינגטון עד מחר בצהריים". "אם הם לא יפסיקו, גם אנחנו לא", אמרה מאיר. קיסינג'ר השיב לה: "גם אם הם כן".

מהארכיון לביטחון לאומי נמסר כי לאחר מכן התחרט קיסינג'ר על דבריו. זאת, לאחר שמנהיג ברית המועצות, לאוניד ברזנייב, חשד כי נרקמה עסקה סודית בתל אביב.

ממסמך נוסף שפרסם הארכיון עולה כי מצרים וישראל ציוו על כוחותיהן לחדול מלחימה ב-23 לאוקטובר. אם כי נרשמו הפרות של הפסקת האש גם בימים לאחר מכן. הפסקת האש היתה חלק מהחלטת מועצת הביטחון מספר 338 שפורסמה ב-22 באוקטובר. לשון ההודעה נתן לצדדים 12 שעות להשעות הלחימה.

הארכיון לביטחון לאומי בוושינגטון הוא מכון מחקר לא ממשלתי וספריה המסונפים לאוניברסיטה על שם ג'ורג' וושינגטון בבירת ארצות הברית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by