בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הסכם שוויץ ייחתם תוך שבועות 
 
 ההסכם מתבסס על מסמך שגיבש עם אבו מאזן. ביילין (לעמ)   
 
חדשות נענע

הישראלים והפלסטינים סיכמו ביניהם את ההבנות, שמבוססות על מתווה קלינטון וכוללות פתרונות יצירתיים לבעיית הפליטים; השלב הבא: קמפיין תקשורתי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קבוצה של חברי כנסת מהשמאל, ובהם יוסי ביילין, עמרם מצנע, אברהם בורג ואחרים, סיכמו הבוקר (ראשון) עם בכירים פלסטינים על הפרטים הסופיים של "הסכם שוויץ", שכולל הצעות להסדר קבע בין ישראל לפלסטינים. החתימה החגיגית על ההסכם מתוכננת להיערך בשוויץ, בעוד מספר שבועות.

מדובר בהסכם שהחל להתרקם לפני כשנה, על ידי יוסי ביילין, לשעבר חבר מפלגת העבודה, ויאסר עבד רבו, מבכירי הרשות הפלסטינית ומקורבו של היו"ר, יאסר ערפאת. דבר קיומו של ההסכם נחשף בנובמבר 2002, אז נמסר כי הוא כולל פתרונות יצירתיים לסוגיות ה"כבדות" שבמסגרת הסדר הקבע - ירושלים וזכות השיבה של הפלסטינים.

הפלסטינים טענו אז כי ההסכם, שכונה "הסכם ביילין - עבד רבו", כולל הצעה חדשנית בסוגיית זכות השיבה, לפיה חלק קטן מן הפליטים ישובו לשטחי ישראל, רובם יוכלו לשוב לשטחי המדינה הפלסטינית לאחר הקמתה, ואחרים יוכלו להתגורר בחמש מדינות באירופה.

לעומתם הדגיש ביילין, כי אינו מוכן לחתום על זכות שיבת הפליטים לישראל ו"זהו קו אדום מבחינתו", אך הוא מוכן לדבר על חזרה של מספר קטן וסמלי של פליטים בהיקף הקיים, שלא יפר את המאזן הדמוגרפי. יצויין כי ההסכם התבסס על מסמך "ביילין - אבו מאזן" שנחתם בין שני האישים ב-1995 והכיל פריצת דרך בסוגיית הפליטים, הודות לגמישות רבה שגילה הצד הפלסטיני.
 

ההסכם גובש בידיעת ערפאת ובמימון שווייצרי

 
על פי הדיווח ב-ynet, מתייחס "הסכם שווייץ" לנושא ההתנחלויות, וקובע, תוך התבססות על מסמך קלינטון מינואר 2000, כי ישראל תוותר על רובן, אך תשאיר גושי התנחלויות בגוש עציון וסביב ירושלים. הפלסטינים, בתמורה, יפוצו בקרקעות באזור הר חברון ובאזורים נוספים.

בסוגיית ירושלים קובע המסמך, כי עיר הבירה תחולק לשניים, בהתאם למסמך קלינטון בו נאמר כי "כל מה שיהודי – ליהודים, וכל הערבי – לערבים".

ההסכם גובש במהלך השנה האחרונה, בפגישות שקיימו הצדדים במדינות שונות, בהן שווייץ, ישראל, יפן ובריטניה. כמו כן, הוא נהנה ממימון שווייצרי ומחסות בינלאומית שכוללת את ארצות הברית, האיחוד האירופי ויפן. יצויין כי ההסכם גובש בידיעת ערפאת ובכירים אחרים ברשות, בהם אבו מאזן ואבו עלא.

המעורבים בגיבוש הסכם מתכננים לצאת בקמפיין שיווקי שיחשוף את עיקרי המסמך לציבור הישראלי ויציג אותו כאלטרנטיבה וכהוכחה ש"יש פרטנר" לשלום בצד הפלסטיני. אמש האשים ראש הממשלה, אריאל שרון, את השמאל בשיתוף פעולה עם הפלסטינים מאחורי גבה של הממשלה. יתכן שהתכוון בדבריו לגיבושו של הסכם זה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by