בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
עבד רבו: ברשות תומכים בהבנות ז'נבה 
 
 המסמך יסייע לקידום מפת הדרכים. עבד רבו (רויטרס)   
 
חדשות נענע

גורמים פלסטינים: ערפאת ואבו עלא מודעים ליוזמה; מקורבים לביילין: לשכת רה"מ עודכנה בהתפתחיות; גרסאות סותרות לגבי סוגיית זכות השיבה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
השר הפלסטיני יאסר עבד רבו אמר אמש (שני) כי הרשות הפלסטינית תומכת בהבנות שהושגו בז`נבה. עבד רבו הוסיף כי המסמך שנחתם בשוויץ יסייע לקידום מפת הדרכים. קודם לכן מסרו גורמים פלסטינים כי יושב ראש הרשות, יאסר ערפאת, וראש הממשלה הפלסטיני אבו עלא מודעים ליוזמת השלום. במקביל, גורמים המקורבים ליוסי ביילין טוענים כי לשכת ראש הממשלה עודכנה בהתפתחיות שהיו במגעים שקדמו לחתימת ההסכם. בלשכת ראש הממשלה מכחישים דברים אלו.

עבד רבו אמר את הדברים במצרים אליה יצאו השר הפלסטיני ויוסי ביילין עם תום הדיונים. השניים הגיעו למצרים במטרה לפגוש בנשיא חוסני מובארק ולהציג בפניו את ההסכם, שייחתם ככל הנראה בתוך מספר שבועות בשווייץ.

ביילין מתכוון לרכז מאמץ בתקופה הקרובה במטרה להרחיב את בסיס התמיכה בהסכם, ולצורך כך בכוונתו לרתום ליוזמה גם חברי כנסת מהליכוד, משינוי ומהמפלגות החרדיות. בנוסף מתכוונים אדריכלי ההסכם בישראל, לפתוח בקמפיין שיווקי במהלכו יוצג ההסכם לציבור ויישלח לבתיהם של כל אזרחי ישראל והרשות הפלסטינית.

בנוסף למסמך ההבנות, חתמו הצדדים על כתב התחייבות שיועבר לשרת החוץ של שווייץ למשמרת, עד לחתימת ההסכם. אחד התאריכים שהוצעו לקיום טקס החתימה הוא ה-4 בנובמבר, יום השנה לרצח יצחק רבין. בכוונת ביילין להביא מנהיגים וראשי מדינות לשעבר לטקס החתימה.
 

גרסאות סותרות לגבי הוויתור על זכות השיבה

בניגוד לדיווחים שנפוצו אתמול, אמר היום השר הפלסטיני לשעבר לענייני אסירים, הישאם עבד אל ראזק, כי המסמך המתגבש בין הצוותים הישראלים לפלסטינים בירדן, אינו כולל ויתור על זכות השיבה. עבד אל ראזק אמרכי פליטים פלסטינים יוכלו לשוב לישראל רק בהסכמתה.

לדבריו, זו רק אחת מהאפשרויות שעומדות בפני הפליטים. אופציות נוספות הן: להשתקע במדינה הפלסטינית שתקום; להתיישב בשטחים שיקבלו הפלסטינים מישראל, בתמורה לגושי ההתנחלויות; להשאר במקום מושבם; או לעבור למדינה אחרת.

לעומתו אומר ח"כ חיים אורון ממרצ, ממשתתפי הדיונים בירדן, כי הפלסטינים הסכימו לוותר על זכות השיבה וליישב את בעיית הפליטים, שלא בתחומי מדינת ישראל.

כפי שעולה ממסמך "הבנות ז'נבה" או כפי שהוא מכונה "הסכם שווייץ", בתמורה לוויתור מסוייג על זכות השיבה יקבלו הפלסטינים ריבונות בהר הבית, בליווי פיקוח בינלאומי. כן סוכם כי הכותל והרובע היהודי יישארו בריבונות ישראל.

לדברי ח"כ, עמרם מצנע, ממשתתפי הדיונים, בשיחות הוכנו מפות על פיהן תיסוג ישראל לגבולות 1967 בעוד גושי התנחלויות, ובהם כשלושה רבעים מהתושבים היהודים מעבר לקו הירוק, יישארו בריבונות ישראל.

בירדן סוכמו אתמול הפרטים הסופיים של ההסכם, על ידי הנציגים הישראלים לשיחות - ביילין, מצנע, אברהם בורג, חיים אורון ונוספים, יחד עם הנציגים הפלסטינים, בהם יאסר עבד רבו, נביל קסיס, הישאם עבד אל ראזק וכן, קדורה פארס ומוחמד חורני, בכירי התנזים ומקורביו של מרואן ברגותי.

ליוזמת השלום שותפים פוליטיקאים, אנשי צבא ואנשי רוח נוספים בישראל. חלקם אף נכחו בדיונים בירדן. בין היתר היו שם ח"כ נחמה רונן (ליכוד), תא"ל במיל' גיורא ענבר והסופר עמוס עוז.
 

ברק: הסכם פיקטיבי וקצת תמהוני

גורמים בימינה ובשמאלה של מערכת הפוליטית מותחים ביקורת על היוזמה. ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, אמר כי מדובר ב"הסכם פיקטיבי, קצת תמהוני, שהשתתפות של ראשי העבודה ושרים לשעבר הופך אותו פשוט לחסר אחריות ומזיק באופן ברור לאינטרסים של מדינת ישראל". לדברי ברק, ההסכם מייצג נורמות בלתי ראויות של שלטון.

שר הפנים ויו"ר שינוי, יוסף לפיד, תקף גם הוא בחריפות את המסמך. "צריך לעשות כל מאמץ להגיע להידברות עם הפלסטינים", אמר בצהריים לפיד, "אבל את זה צריכה לעשות הממשלה שנבחרה כחוק, ולא אוסף של פוליטיקאים כושלים מהשמאל כמו ביילין, מצנע ובורג". לפיד ציין כי המסמך כולל ויתורים מרחיקי לכת שאינם באים בחשבון, בהם הוויתור על אריאל ועל הר הבית, חלוקת ירושלים והחזרת פליטים לישראל.

"יש ממשלה בישראל והיא זו שמתעסקת עם הדברים האלה, כל השאר הוא וירטואלי. לא הייתי מצפה להרבה יותר מאלה שהביאו לנו את הסכם אוסלו", תקף שר החוץ, סילבן שלום, את המהלך. ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר שהיוזמה פוגעת ביכולת להתקדם במו"מ ענייני להסכם שלום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by