בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שרון: ייתכן שלוב תהיה המדינה הערבית הראשונה עם נשק גרעיני 
 
 מתקני הכור הגרעיני בבושהר, איראן (רויטרס)   
 
חדשות נענע

בפגישה עם שגרירים אמר רה"מ כי לוב ואיראן פועלות במטרה להתחמש בנשק להשמדה המונית; בדו"ח של ה-CIA שפורסם לאחרונה נטען כי בלוב נעשים מאמצים רבים להגדיל את יכולותיה בתחום

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר אמש (שני) כי לוב פועלת במטרה להשיג נשק גרעיני וייתכן שהיא תהיה המדינה הערבית הראשונה שתצטייד בנשק כזה. שרון אמר כי גם איראן מנסה להצטייד בנשק להשמדה המונית, וכי היא האיום המרכזי על ישראל משום שהיא "מרכז של טרור" בכל הרמות. שרון אמר את הדברים בפגישה עם שגרירים.

בדו"ח של ה-CIA, שפורסם לפני מספר חודשים, טוענת סוכנות הביון האמריקנית כי לוב פועלת בחשאי להשגת כמויות גדולות של נשק להשמדה המונית. על פי הדו"ח, בלוב נעשים מאמצים רבים להצטרף למירוץ החימוש, בין היתר באמצעות מימון מחקרים שיקדם אותה בתחום. בדו"ח נמסר כי לוב מנסה לקדם את היכולות הגרעיניות שלה, ומכינה תשתית מתאימה לנשק כזה. עוד נמסר כי לוב ניהלה משא ומתן עם רוסיה, בניסיון לרכוש ממנה כור גרעיני ולחתום על הסכם לשיתוף מידע בנושא.

מקורות בווינה מסרו לפני מספר ימים שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מצאה באיראן עקבות למתקן נוסף להעשרת אורניום. הדיפלומטים אמרו כי הממצאים נחשפו על ידי פקחי הסוכנות לאנרגיה שחיפשו אחר עדות לתכניות נשק גרעיני. לדבריהם, כמויות קטנות של החומרים נמצאו בתחנת הכוח קאלאי. מוקדם יותר השנה מצאו פקחים של האו"ם חלקי אורניום מועשרים במפעל בנאטאנז, כ-250 ק"מ מדרום לטהראן.

המתקן החדש התגלה כחודש בלבד לפני פקיעת מועד האולטימטום שניתן לאיראן לחשוף את תוכנית הגרעין שלה או להוכיח שאין לה תוכנית סודית לייצור נשק גרעיני. בתגובה לידיעות אישר שר החוץ האיראני, קמל חרזי, כי לאיראן יש יכולת להעשיר אורניום אולם טען כי אין ברשותה את הטכנולוגיה המאפשרת ייצור נשק גרעיני מן האורניום המועשר.

חרזי גם אמר כי אין בכוונת איראן לנטוש את תוכניות הגרעין שלה. לדבריו, "לא, אין לנו את היכולת ליצור נשק גרעיני. ברשותנו הטכנולוגיה להעשיר אורניום. יש הבדל בין היכולת להעשיר אורניום הדרוש למפעל הכוח לבין הטכנולוגיה הדרושה לייצור פצצה". חרזי אמר עוד כי טהראן מוכנה לשאת ולתת על פיקוח הדוק יותר של הסוכנות לאנרגיה אטומית של האו"ם, אולם "הבעיה היא שהאמריקנים סבורים שזה לא מספיק".

לפני כחודש חשפה פולה דה-סוטר, עוזרת שר החוץ האמריקני, כי לאיראן יש יכולת בסיסית לצייד טילים בליסטיים בראשי קרב ביולוגיים. דה-סוטר דיברה בדיון מיוחד בקונגרס האמריקני בענייני איראן בהשתתפות חברי כנסת מישראל וחברי קונגרס משני הבתים. זו היתה הפעם הראשונה שבה נמסר רשמית כי איראן השיגה יכולת שיגור של נשק ביולוגי. מומחים שהיו בדיון הזהירו שאם הקהילה הבינלאומית לא תתערב בעניין הנשק הגרעיני האיראני, הרי שטהרן עשויה להיות בעלת יכולת גרעינית משמעותית יותר מזו של צפון קוריאה.

דה-סוטר ציינה כי איראן מפירה אמנות בינלאומיות עליהן היא חתומה וממשיכה בתוכנית חשאית להצטיידות בנשק לא קונבנציונלי מכל הסוגים. היא אמרה כי התוכנית הגרעינית של איראן מהווה איום ממשי על המזרח התיכון ועל ארה"ב, מכיוון שהאיראנים פועלים כדי להאריך את טווח הטילים שלהם. עוד ציינה דה-סוטר כי דרך הפעולה של ארה"ב בענייני איראן כרגע היא לתמוך במאמצי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כדי לגרום לכך שאיראן תעמוד בהתחייבויותיה למניעת הפצת נשק לא קונבנציונלי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by