בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ארה"ב מתנערת מהסכם ז'נבה 
 
 הרשות לא רואה בהסכם מסמך רשמי. ערפאת (רויטרס)   
 
חדשות נענע

דובר מחלקת המדינה: מפת הדרכים היא הדרך להתקדם; ערפאת: לא נמנע הנסיונות להגיע לשלום אמיתי; בכירים בפתח: הרשות לא תהיה מעורבת בהסכם, משום שממשלת ישראל אינה מעורבת בו; פרס: ויתור על זכות השיבה - בסיס טוב למו"מ

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ארצות הברית הביעה היום (שלישי) אי שביעות רצון והתנערה מהסכם ז'נבה שגובש באחרונה על ידי אנשי שמאל ובכירים ברשות הפלסטינית. דובר מחלקת המדינה האמריקנית, ריצ'רד באוצ'ר, אמר כי הממשל לא היה חלק מההסכם וכי עמדת ארצות הברית היא ש"רק תכנית מפת הדרכים תקדם את תהליך השלום".

יאסר ערפאת הביע היום את תמיכתו המסוייגת בהסכם. "מדיניותנו היא לא לחתור תחת הנסיונות להגיע לשלום של אמיצים" אמר לסוכנויות הידיעות. עם זאת ערפאת הדגיש כי המסמך לא מהווה עמדה רשמית של הרשות.

עם זאת, בכירים בפתח וברשות הפלסטינית התייחסו בביטול להסכם. ראש המחלקה המדינית של הפתח, פארוק קדומי, אמר כי לא שמע עליו, וכי הרשות לא תהיה מעורבת בו באופן רשמי, "משום שגם ממשלת ישראל אינה מעורבת בו" כדבריו.

"לא משנה אם יוזמי ההסכם הם ישראלים או פלסטינים, זה לא אומר שהם נושאים ונותנים בשם הרשות הפלשתינית" אמר קדומי. "משא ומתן צריך להתקיים בין הרשות הלאומית לנציגים הרשמיים של ממשלת ישראל". הוא הוסיף כי לדעתו לא יהיה כלל הסכם וכי "סוג כזה של משא ומתן צדדי, נועד לגייס את תמיכת הישראלים המעוניינים בשלום".

בכיר נוסף בפתח, חוסיין אל שייח, אמר כי "הבנות ז'נבה" הן פרסומת ותעמולה שנועדה לקדם אינטרסים אישיים של המעורבים בגיבושן. גם בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי מסתייגים מההסכם ומגדירים אותו כ"צעד של יחסי ציבור, שהעם הפלסטיני ישלם עליו ביוקר".

לביקורת מצטרפים הגורמים באשף הממונים על ייצוג הפליטים, אשר מוחים על הוויתור שנכלל בהסכם על זכות השיבה. מהרשות הפלסטינית עצמה טרם התקבל תגובה רשמית למסמך למרות שלדברי עבד רבו, ממגבשי ההבנות, הרשות תומכת בו. לדברי גורמים פלסטינים, יושב ראש הרשות, יאסר ערפאת, וראש הממשלה הפלסטיני, אבו עלא, מודעים ליוזמת השלום.
 

בעבודה מסתייגים; פרס: ההסכם - בסיס טוב למו"מ

 
בישראל מתרבות התגובות נגד ההסכם המתגבש, גם מקרב אנשי שמאל וחברי מפלגת העבודה.

עם זאת, הגיב היום יושב ראש העבודה, ח"כ שמעון פרס, לראשונה להבנות ז'נבה באומרו כי אם הפלסטינים אכן ויתרו על זכות השיבה והכירו בישראל כמדינה יהודית, מהווה ההסכם בסיס טוב למשא ומתן.

גורמים אחרים במפלגה חוששים שיזוהו עם ההסכם, שיעניק לעבודה דימוי שמאלני קיצוני בציבור. ח"כ מתן וילנאי אמר הבוקר לגלי צה"ל כי ההסכם זוכה לתמיכה מינורית בלבד בעבודה. "לא אנחנו שלחנו את האנשים האלו וזאת לא עמדת מפלגת העבודה. צריך להדגיש את העניין הזה", אמר וילנאי, והוסיף, "יש לי חשש שיצרנו עכשיו קו שמבחינת הפלסטינים זה קו התחלה לכל דיון".

ואילו יוסי ביילין, מאדריכלי ההסכם, תקף היום את תגובתו של ראש הממשלה להסכם וכינה אותה "פתטית". לדבריו, לא ציפה שכולם "ימחאו כפיים להסכם מסובך וטעון כל כך" אבל ראוי לדעתו, שלפחות יקראו היטב את המסמך לפני שיגיבו.

"שרון לא שם לב שהיה הסכם בינינו לבין הפלטסינים. הוא לא שם לב שיש רשות פלסטינית. הוא רואה בכל ערבי אויב", אמר ביילין והוסיף, "יש רשות פלסטינית ויש איתה הסדרים, וזה מאוד מאוד לגיטימי להיפגש עם האנשים האלה. גם הוא בעצמו עושה את זה".
 

בימין מאשימים את ביילין ב"שיתוף פעולה"

השר בני אלון (האיחוד הלאומי) כינה היום את יוסי ביילין "משתף פעולה של האויב". במהלך ועידת ירושלים אמר השר אלון: "ביילין נקרא בכל פעם להושיע ולהציל את האויב כשהוא מסתבך. אין לו מתחרים".

ח"כ אורי אריאל מהאיחוד הלאומי פנה ליועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, בבקשה לבדוק אם יש להעמיד לדין את מנסחי "הסכם ג'נבה" באשמת "התחזות לממשלת ישראל". לטענת ח"כ אריאל, ההסכם, שאמור להיחתם בעוד מספר שבועות, מוצג כאילו נערך בין ממשלת ישראל לבין אש"ף, בעוד שחותמיו הישראלים לא מייצגים את ממשלת ישראל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by