בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תן מנוחה לבטלן 
 
 
יורם קניוק

אסרו חג – למה? על כי התבטלנו במשך ימי החג וכעת עייפים אנחנו; ואיך מתקשרים לכך המשיח, עמיר פרץ והביצועים החורקים של תלמידי ישראל? יורם קניוק על אסרו חג ועל כל מה שקורה לנו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כאשר מתלוננים על ירידה בהבנת הנקרא וחולשה בלימודי מתמטיקה של תלמידי ישראל, יש לחשוב על אסרו חג, שנחוג אתמול בעוד יום בטלה, כסמל.

תלמיד ישראלי מתחיל את החופש הגדול בתחילת יולי וחוזר לבית הספר למספר ימים. בספטמבר-חגים- באוקטובר- חגים! ואז אחרי שלא למד שליש שנה מצפים לו חנוכה, פורים, ט"ו בשבט, פסח, ל"ג בעומר, שבועות, בנוסף לימי זיכרון, שואה, עצמאות, אז כמה זמן נותר למסכן ללמוד?

ועתה, בתום החג הנוכחי, מגיע אסרו חג. הנה כבר חלף סוכות אבל רגע, תן עוד יום בטלה באצטלה דתית מפוקפקת. נכון, בימי קדם נהגו לחוג יום נוסף אחרי שלושת הרגלים בהשראת פסוק בתהילים: " אסרו חג בעבותים עד קרנות המזבח". לדעת המפרשים הפסוק הוא קריאה לקשור את הבהמה המסכנה המובאת לטקס טביחתה – כלומר את קשירת החג לקרנות המזבח שהבהמה והחג לא יברחו. אך בין פסוק זה לבין יום מנוחה נוסף אין ולא כלום.

בעצם כל מה שאסרו חג אומר באמת הוא שאחרי כל חגיגת הבטלה האינסופית, אנשים מתעייפים מן המנוחה. אכן, קשה להיפרד מהמנוחה. עמוס הנביא וישעיהו אינם בסיפור. בסך הכול הוד ותהילה לבטלה. וכך אנו חיים בין חגים עד אין סוף, חול מועד כדי שנוכל לעלות עם חמורינו לבית המקדש ואף להקריב את הבהמה המסכנה שלנו ולחזור ואז לנוח בשישי ובשבת לרקוד עם התורה ולנוח באסרו. ובין אלה לבין שביתות של פועליו העשירים של הרב פרץ, העומדים בפרץ מול אלפי הפועלים ששביתות יגרמו לפיטוריהם- בין אלה לבין אלה, מי באמת צריך לעבוד.

אתה קם בבוקר והולך לעבודה ואינך עובד. זה נקרא בתלמוד "עיצומים" . אתה נח. אתה יוצא לחופשה בתשלום לאסור חג למזבח. אתה אוסר את החג למזבח. ואת זה קשה להתיר. ואתה נח. אתה יוצא לחופשת מחלה. אתה מצפצף על העם, שאוהב אותך, כי אתה רומס אותו כמו ששרון יורק עליך, והוא אוהבו בשל כך, ואתה צועק אל השניים : איזה גשם יפה.

לשון אחר, רק פראיירים עובדים ולומדים וכל עוד החיטה ביוטה וקנזס תניב ופראיירים אמריקנים ישלמו אמיר לפרץ ולתורתו , הכול יהיה בסדר. הם ילמדו בשבילנו, שם באמריקה. הם יעבדו בשבילנו. נקבל מהם מטוסים ונמשיך להתפלל לרבי מלובביץ' ולרב עמיר פרץ שימשיכו לנו את הסבל הנעים כקוץ, ואת המנוחה נהדרת ההוד שלנו לעד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by