בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ארה"ב: החלטת איראן - צעד חיובי 
 
 ``צעד חיובי``. הכור הגרעיני בבושהאר (רויטרס)   
 
חדשות נענע

איראן הודיעה היום כי היא מוכנה להשהות תהליך העשרת האורניום; אל ברדעי: ההחלטה מעודדת אך יידרשו צעדים נוספים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
דובר הבית הלבן אומר הערב (שלישי) כי הודעת איראן על הקפאת תוכנית העשרת האורניום היא צעד חיובי. הדובר, סקוט מק'קלאלן, אמר לכתבים כי איראן חייבת לחתום על האמנה הנוספת ולשתף פעולה עם האו"ם.

יושב ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית, מוחמד אל-ברדעי, אמר מוקדם יותר כי הסכמתה של איראן לפיקוח מחמיר יותר היא "מעודדת", אך הוסיף כי על איראן לספק עוד מידע לאו"ם. אל-ברדעי אמר: "אני מקווה שבימים הקרובים איראן תעביר הצהרה מלאה על כל הפעילות הגרעינית שביצעה בעבר, יחד עם הודעה רשמית על מוכנותה לחתום על האמנה הנוספת".

בעקבות פגישות שרי החוץ האירופים עם בכירים איראנים, הסכימה היום איראן להשהות את מאמציה להעשרת אורניום ולחתום על הנספח לפרוטוקול הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. מוקדם יותר הודיעה איראן כי תסכים לשקיפות מלאה בכל הנוגע לתכנית הגרעין שלה. שר החוץ של איראן, כמאל חרזי, אמר כי בכך תוכיח ארצו שהתכנית לא מיועדת לצרכים צבאיים.

חרזי אמר את הדברים בתום פגישתו עם שרי החוץ של בריטניה, צרפת וגרמניה. השלושה הגיעו לטהראן מטעם האיחוד האירופי, כדי לשכנע את טהראן לעמוד באולטימטום שהציבה לה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, ולפיו היא נדרשת להשיב עד סוף אוקטובר לטענות כי היא מנהלת תכנית גרעין סודית.

השליחים צפויים להיפגש עם בכירים נוספים בממשל האיראני, לרבות הנשיא מוחמד חתאמי. לדברי מקורות דיפלומטיים, הם יציעו סיוע אירופי לתוכנית הגרעין האזרחית, בתמורה להיענות מלאה לדרישת הסוכנות האטומית, ולחתימה איראנית על פרוטוקול שיתיר ביקורות פתע במתקני הגרעין האיראנים. איראן, מצידה, שטוענת כי היא עוסקת בפיתוח תוכנית לאספקת אנרגיה גרעינית למטרות אזרחיות, מנסה להגיע להסדר ביניים עם הסוכנות לאנרגיה.

ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, אמר לאחרונה שארצו לא מתכוונת לאפשר לאיראן להצטייד בנשק גרעיני. בלייר לא ציין כיצד תנהג בריטניה במידה ואיראן לא תיענה לאולטימטום הבינלאומי. עם זאת, ידוע כי כיום רק ישראל תומכת בפעולה צבאית נגד איראן, וכי היא זוכה לגיבוי מחוגים ימנים בפוליטיקה האמריקנית.

באירופה יש נטיה להקל עם איראן, משום שאיראן מחזיקה מאגרי גז ונפט מהגדולים בעולם והיא יצואנית הנפט השנייה בגודלה באופ"ק. כמו כן היא אחת היבואניות הגדולות של ציוד ופריטים מאירופה. כיום מנהלות מדינות באירופה משא ומתן עם איראן לשיפור תנאי הסחר בין הצדדים. בכך מכעיסה אירופה את ארה"ב, שכללה את איראן ב"ציר הרשע".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by