בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תחקיר האירוע בעין יברוד חושף ליקויים רבים  
 
 מפקדות הגדוד והפלוגה לא ידעו את מסלולי הסיורים (אילוסטרציה רויטרס)   
 
חדשות נענע

תחקירי ביניים מצאו ליקויים בתפקוד הכוחות שפעלו בכפר ומפקדיהם הבכירים; התחקיר המלא יימסר מחר לאלוף פיקוד המרכז ולרמטכ"ל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תחקירי הביניים שנעשו עד כה בעקבות אירוע הירי בכפר עין יברוד, לפני כשבוע, בו נהרגו שלושה חיילי צה"ל וחייל רביעי נפצע קשה, מצביעים על ליקויים חמורים בתפקוד הכוחות שפעלו בכפר; בין היתר לא ידעו במפקדת גדוד "דוכיפת" את אופי המסלול בו נעו מפקדים זוטרים בפלוגה.

בהיתקלות שאירעה ב-19 באוקטובר, נהרגו אלעד פולק (19) מקרית מוצקין; ארז עידן (20) מראשון לציון ורועי יעקב סולומון (21) מיפו.

מהתחקירים שנערכו עד כה בחטיבה המרחבית ובאוגדת יהודה ושומרון מתברר, כי מפקדי כיתות בפלוגה נהגו להכנס עד כדי 300 מטרים לעומק הכפר ולשהות במקום זמן ממושך יחסית. זאת, לעומת ההנחיה באוגדה לאבטח את המרחב הקרוב יותר לכביש מספר 60 (ירושלים-שכם) שנהנה מתנועה ערה של מכוניות מתנחלים.

התחקירים מעלים אפשרות שקציני הגדוד הבכירים לא ידעו שחייליהם ומפקדי הכיתות שלהם (המ"כים) שוהים בכפר בתדירות גבוהה כזו, ולפרקי זמן ארוכים כל כך. יתכן שהסיבה לכך היא שהמ"כים 'חיפשו' פעילות קרבית יותר והוסיפו לחיילים משימות, כמו חיפושים בחנויות ובמכוניות.

ליקוי נוסף שעולה מהתחקיר מתייחס להתעלמות מהצורך לשבור שגרה, כפי שמצויין בהנחיות כלליות של הצבא. חיילי הפלוגה נהגו לנוע במסלולים צפויים שחזרו על עצמם. גם מיקום הסיורים לא היה תמיד ידוע למפקדת הפלוגה.

ליקוי נוסף נמצא ברמת הדריכות המבצעית של החיילים, שהיו ערוכים לאפשרות של ידויי אבנים מצד תושבי הכפר, שנחשב שקט יחסית, ולא לקחו בחשבון תרחיש של ירי לעברם. בניגוד לדיווחים שנפוצו מיד לאחר התקרית, מתברר שהפלסטינים ירו אל חיילי הכוח מלפנים ולא מאחור.

התחקיר המלא יימסר מחר ב-14:30 לאלוף פיקוד המרכז ולרמטכ"ל. בהמשך יועבר התחקיר לעיונם של משפחות החיילים שנהרגו באירוע. מקורות צבאיים העריכו כי ייתכנו מסקנות אישיות כנגד חלק מהמפקדים המעורבים בפעילות.
 
דוברת צה"ל פירסמה אמש הודעת הבהרה לפיה הרמטכ"ל לא מתח ביקורת הבוקר בישיבת הממשלה על אלוף פיקוד המרכז וקציני הפיקוד בעקבות תקרית הירי הקשה שבה נהרגו שלושה חיילים מאש מחבלים, במהלך סיור בכפר עין יברוד.

התייחסותו של יעלון לשגרת הסיורים, נמסר בהודעה רשמית, היתה בתגובה לשאלת אחד השרים, ודבריו המדוייקים היו כי "אם אכן יתברר שמדובר בסיור שגרתי המתקיים מדי ערב בכפר, כי אז מדובר בתקלה".

הרמטכ"ל הדגיש כי יש להמתין לסיום התחקיר על מנת שיתבהרו כל הפרטים. "בשום שלב לא השמיע הרמטכ"ל ביקורת על קציני פיקוד המרכז ועל אלוף הפיקוד", נאמר בהודעה והודגש: הרמטכ"ל "סומך ידיו באופן מלא על הכוחות הלוחמים".

"הארץ" דיווח אתמול כי יעלון התייחס לאירוע ורמז כי שגרת הסיורים בעין יברוד היא אחד הגורמים להריגתם של שלושה חיילי צה"ל בתקרית, ואמר: "לא הייתי שולח סיור רגלי כזה אם הדבר נעשה כעניין שבשגרה".

הרמטכ"ל ביקר אתמול בבית משפחתו של רועי יעקב סולומון שנהרג בתקרית. האב השכול, אבי, אמר: "לא שמעתי ממנו דבר ממה שהוא כביכול אמר, שהוא לא היה שולח את הסיור הזה". בתום הביקור אמר סולומון כי הרמטכ"ל הבטיח שצה"ל יפיק לקחים מהאירוע ואמר ש"תקלות לפעמים קורות".

במקביל דיווח אמש הערוץ השני כי מפרטים ראשונים של תחקיר התקרית עולה כי ההחלטות על נתיב סיור החיילים התקבלו על ידי מפקדים זוטרים ועל דעת עצמם בלבד, וכי אלה לא מסרו לממונים עליהם דיווחים סדירים בדבר מסלול הסיור.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by