בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בארץ 
חרדית פורצת דרך: הכירו את בלה פרוינד 

חרדית פורצת דרך: הכירו את בלה פרוינד

 
בארץ |
 

בשבוע בו הדרת הנשים והיחס אליהן בערים שונות עמדו בראש סדר היום, קולו של הרוב החרדי שלא משתתף בהתפרצויות נגד הנשים כמעט שלא נשמע. בלה פרוינד היא אולי אחת הדוברות הכי משכנעות והכי מתעתעות של אותו רוב. היא אישה חרדית שהצילה מחבל מלינץ' בשנות ה-90, חטפה יריקות וקללות כשעמדה על זכותה לצאת נגד הזרם אבל כשזה מגיע לנושא קווי המהדרין היא ניצבת לצד הקהילה בה חיה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

(16:07 דקות)

 

למרות מה שמקובל לחשוב, הדעות בחברה החרדית אינן אחידות. בלה פרוינד, חרדית ממשפחה מיוחסת המתגוררת בירושלים, היא אישה שגורמת לכל הקונספציות לקרוס ולהבין שבחברה החרדית רב הנסתר על הגלוי. מדובר באם לשמונה ילדים שבביתה יש טלוויזיה, לצוות הצילום היא מגישה סושי כשר למהדרין אך מנגד אוחזת בשורה של פאות ונמנעת מלשבת ליד גברים באוטובוסים.

 

בצל העימות המתלהט בין מחנה החילונים והדתיים למחנה החרדים אפשר להבין דרכה את התחושות של אלו שכולם אוהבים לשנוא. היא מנסה להראות את החיים הטובים והמגוונים בשכונה החרדית אך בעיקר מתקשה לגייס לעזרתה את תושבי המקום שלא מוכנים כמעט לדבר עם התקשורת. "אני מעוניינת להכיר גם את העולם האחר שחי לידי. שאני אוהבת אותו", היא מסבירה את אורח חייה.

 

גם את בלה עצמה השכנים לא יודעים איך לקבל, הרי היא זו שקובעת לעצמה את הכללים. במהלך חייה היא זכתה ליריקות, לקללות ולהפגנות נגדה. השפעתה בציבור החרדי התבסס לאחר שלפני כ-20 שנים הצילה מחבל מלינץ'. היא נתקלה בו בשוק מחנה יהודה לאחר שדקר שני ילדים ונמלט מההמון הזועם שרצה לבצע בו לינץ'. ללא היסוס, סוככה עליו בגופה. לשאלה מדוע הגנה עליו השיבה: "לא הייתי רוצה שזיכרון הילדות של הילדות שלי שהיו איתי יהיה דם על הידיים ורגל פה ורגל שם ואוזניים כרותות. זה היה מפחיד".

 

"החפצת הבחורות בחברה החילונית - זו הדרת נשים"

עם זאת, בלה עדיין לא חילונית ולא מעוניינת להיות כזו. היא משתוממת כיצד הנאורות החילונית נעלמת כשמדובר בקהילה שלה: "אתם נלחמים בשביל הסודנים ולא בשביל הילדים שלנו. הציבור החרדי פוחד מהמצלמה של הטלוויזיה. אתם לא נתתם לו כבוד של מלכים".

 

גם בנושא הדרת הנשים וקווי המהדרין בהם מונהגת הפרדה בין נשים לדברים היא מגנה על אורח החיים החרדי: "מינקות חינכו אותנו שלא יושבים ליד גבר. למה שאני אשב לידו, לצער אותו ולגרום לו אי נוחות? אבא שלי, בן 85, הפסיק לנסוע עכשיו באוטובוסים כי הוא אומר שיש פריצות, אין להם אפילו שכל להיות אדיבים, יש עוד מקום". הדרת הנשים האמיתית לדעתה, נמצאת בחברה החילונית שם מתייחסים לאישה כאובייקט מיני. זאת היא מדגימה בעזרת הדוגמניות החשופות ומה שהיא רואה כסגידה לרזון, לעירום ולאסתטיקה.

 

כמו כן, כשנורית אליהו, חרדית שלא מצייתת להפרדה באוטובוסים, מספרת על היחס לו זכתה מצד אנשי השכונה, בלה הופכת להיות מגינת החברה החרדית. כשנורית מספרת על כך שקראו לה "כלבה רפורמית", בלה מכנה אותה "פרענקית חוזרת בתשובה".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by