בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בארץ 
הפקרות: לישראל יש מערכת התרעה מפני רעידות אדמה, אך האזרחים לא מחוברים 

הפקרות: לישראל יש מערכת התרעה מפני רעידות אדמה, אך האזרחים לא מחוברים

 
בארץ |
 

מבקר המדינה קבע כי ישראל אינה ערוכה להתמודדות עם רעידת אדמה חזקה, ובפיקוד העורף צופים לאלפי הרוגים ומאות אלפי פצועים במקרה של אסון. מערכת של חברת "ביפר", שכבר נוסתה בהצלחה, יכולה לתת התרעה של עד כדקה וחצי לפני הרעש, אך משום מה משרד ראש הממשלה מחליט שלא לחבר אליה אתרים רגישים, מוסדות חינוך ואותנו – האזרחים. "מאבקי כוחות, בירוקרטיה ואגו יעלו בחיי אדם", מזהיר גורם ביטחוני

 
 
 
 
 
 
 
 
 

מומחים בארץ ובעולם סבורים כי בישראל עלולה להתרחש בשנים הקרובות רעידת אדמה חזקה. זה יכול לקרות מחר, בעוד חודש, בעוד שנה או בעוד כמה שנים. האם אנחנו מוכנים? דוח של מבקר המדינה שפורסם במארס אשתקד, קובע כי ישראל אינה ערוכה למצב של רעידת אדמה חזקה, ותעמוד בפני אסון כבד בגלל הזנחה פושעת של שנים.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

בפיקוד העורף מעריכים כי ברעידת אדמה חזקה בישראל יהיו כ-16,000 הרוגים ומאות אלפי פצועים, מה שיכניס את המדינה להליך שיקום שיימשך שנים. "אנחנו עדיין רחוקים מלהיות מוכנים לרעש אדמה", אומר קצין בכיר בפיקוד העורף. "חסרים לנו תקציבים, משאבים וציוד. נותר לנו רק להתפלל. ניתן לבצע דברים בסיסיים, אבל לצערנו חלק מהדברים לא מבוצעים משיקולים לא ברורים".

 

 
תרגיל של פיקוד העורף. "רחוקים מלהיות מוכנים, נותר רק להתפלל"
 תרגיל של פיקוד העורף. "רחוקים מלהיות מוכנים, נותר רק להתפלל"   צילום: דובר צה"ל 
 
 

אז על אילו דברים מדבר אותו הקצין? תפיסת מחסה בזמן יכולה לשפר באופן משמעותי את הסיכוי לשרוד רעידת אדמה, ומבדיקת נענע10 עולה כי בישראל קיימת מערכת לחיזוי וגילוי מוקדמים של רעידות אדמה, שיכולה להציל את חייהם של אלפים. אולם, משרד ראש הממשלה מחליט בינתיים שלא לחבר את האזרחים למערכת.

 

המערכת המדוברת נפרסה בנקודות הרגישות בישראל על ידי חברת "ביפר", ותפקידה הוא לזהות את הגלים הסייסמיים הנוצרים ברעידת אדמה ואת המוקד שלה. עם האיתור, המערכת יכולה לשגר הודעת טקסט או אזעקה, וכך לספק התרעה של עד כדקה וחצי כדי לאפשר לאזרחים לתפוס מחסה. המערכת הזו נבדקה באמצעות פיצוץ של 100 טונות חומר נפץ, והיא כשירה ומבצעית לחלוטין.

 

"המערכת הותאמה במיוחד לצרכים של ישראל"

"כיום זוהי המערכת היחידה שקיימת במדינת ישראל, כשהיתרון הברור שלה מול מערכות אחרות הוא זמן התרעה הגדול פי שניים מכל מערכת אחרת", מסביר עופר דנון, סמנכ"ל ביפר האחראי על הבאת המערכת לישראל ופריסתה. "המערכת פרוסה בנקודות מפתח, כמו השבר הסורי-אפריקני, והיא הותאמה במיוחד לתנאים הגיאוגרפיים הייחודים של ישראל".

 

 
המערכת פרוסה בנקודות מפתח, בדגש על השבר הסורי-אפריקני
 המערכת פרוסה בנקודות מפתח, בדגש על השבר הסורי-אפריקני   צילום: חברת "ביפר" 
 
 

המערכת הזו פותחה ביפן, מדינה שיש לה ניסיון רב עם רעידות אדמה, והיא פרוסה שם במאות אלפי נקודות כמו בתי ספר ומרכזי ערים. באסון הצונאמי הקטלני בשנה שעברה, למשל, היא סיפקה התרעה של כ-70 שניות. "באמצעות המערכת אנחנו יכולים לשלוח לציבור הנחיות להתנהגות לפני ואחרי הרעש", ממשיך דנון. "הצגנו את המערכת מספר פעמים לשרים וחלק ממשרדי הממשלה ביקשו להתקין את המערכת בלשכות, אך בשלב הזה הציבור הרחב לא מחובר. יש ראשי רשויות ובעלי מפעילים שהחליטו להתחבר למערכת, כמו למשל תשעה בתי ספר ברעננה, מפעל אינטל בחיפה ומקומות נוספים".

 

בפיקוד העורף וברשות החירום הלאומית (רח"ל, ד"נ) מבהירים כי התגוננות נכונה בזמן רעידת אדמה בפירוש יכולה להציל חיים. טבלה של חברת "ביפר" מראה כי תושבי תל אביב יוכלו לקבל, למשל, התרעה של 36 שניות לפני רעידת אדמה בדרום ים המלח ו-84 שניות לפני רעידה באילת שעלולה להשפיע על אזור המרכז. בפרק הזמן הזה אפשר יהיה לתפוס מחסה או לפחות להגיע לחלקים יציבים יותר במבנים ולהציל חיים.

 

 
כמה זמן יש לכם להיערך? בחנו את הטבלה
 כמה זמן יש לכם להיערך? בחנו את הטבלה   צילום: חברת "ביפר" 
 

מנכ"ל מגן דוד אדום, רב מגן אלי בין, החליט שלא להמתין למימון מהמדינה, והורה לחבר את מוקדי החירום של הארגון למערכת. במצב של רעידת אדמה המוקדים יקבלו התרעה באמצעות מערכת כריזה, מה שיאפשר להפעיל נוהל של אגף המבצעים במסגרתו העובדים ייצאו מהמבנים ויתפסו מחסה, ולאחר מכן ייצאו לטפל בנפגעים.

 

"אפשר לחבר את כל האתרים הרגישים ובתי הספר בתוך שבועות"

גורם בכיר בצה"ל אומר כי אפשר לחבר את המערכת לצופרים הקיימים בישראל בתוך חמישה ימים, ובתוך שבועות בודדים לבצע פריסה רחבה גם לאתרים רגישים ולבתי ספר. אבל משום מה אף אחד לא מקבל את ההחלטה ולא נותן את ההוראה.

 
 

בפועל כבר יש מערכת מתפקדת. מערכת 'צבע אדום' בדרום, האמונה על התרעה מפני ירי רקטות, היא של חברת ביפר ופועלת מצוין. יש תחושה שמדובר בעניין של אגו, ולכן לא מתחברים.

 

במשרד להגנת העורף אומרים כי ישנה כוונה לתרגל תרחיש של רעידת אדמה גדולה בתרגיל "נקודת מפנה 6" שיתקיים בעוד כמה חודשים, וגורם בכיר במשרד מבהיר: "אין ספק שמערכת כמו המערכת שביפר מציגה יכולה להעניק כיסוי רחב ומשלים. גופי החירום ביקשו לחבר את הציבור למערכת הזו מספר פעמים, אך הדבר תקוע במשרד ראש הממשלה שלא מאפשר להתחבר".

 

גורם ביטחוני, המכיר את פרטי ההתנהלות, מוסיף: "מדובר במאבקי כוחות המשולבים עם בירוקרטיה, שעלולים לעלות בחיי אדם. חברת ביפר הקדימה והתקינה מערכת, וגם אם משרד ראש הממשלה רוצה להקים מערכת משלו, היה נכון בינתיים לחבר את הציבור למערכת הקיימת, ואז לשקול האם להחליף אותה. עלול לקחת עוד זמן רב עד שלישראל תהיה מערכת משלה, כשבפועל כבר יש מערכת מתפקדת. מערכת 'צבע אדום' בדרום, האמונה על התרעה מפני ירי רקטות, היא של חברת ביפר ופועלת מצוין. יש תחושה שמדובר בעניין של אגו, ולכן לא מתחברים".

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "ועדת השרים להיערכות לרעידות אדמה פועלת בשיתוף עם ועדת ההיגוי הבין-משרדית להיערכות לרעידות אדמה להקמת המערכת. בסיום הדיונים יוחלט מי יהיה הגורם המפעיל של המערכת ומהי הדרך המיטבית להפעלתה".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by