בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אתה הבנת את זה, יאסר? 
 
 מה עם הסדקים   
 
שי מגל

שי מגל מצפה באופטימיות לסדקים בחומת ההתנגדות הפלסטינית, ורק מקווה שהם יגיעו לפני הסדקים בחומת האשליות שלנו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יש לי חבר קרוב, מטעמי צנזורה נקרא לו רק אפי העפיפון, שמזה כמה שבועות מסתובב עם חזה נפוח ופטמות זקורות. המבט שלו קשוח יותר מהרגיל, ההילה שלו תוקפנית משהו, ורק אתמול הוא כמעט ויתר למישהו שחתך אותו בכביש כי"מעמדה של כוח, לפעמים אתה צריך לדעת לסלוח לחלשים". אריסטו, שאלתי? "לא" הוא אמר. "גלדיאטור, הסרט המופלא". בסוף, כמה חבל, אפי נאלץ לחתוך את החותך שלו בכביש בחזרה, כי "אסור, אסור להראות חולשה לחלשים".

אפי עובד עבור "מוסד ביטחוני שלא קשור לביטוח לאומי ואלוהים יעזור לך אם תחשוב שאני שם". מכיוון שבדרך כלל הוא נוטה לחרדות קיומיות על גבול הפסיכוזה, שאלתי אותו אם הכל בסדר, אח שלו. "הכל אחלה דוד שלה" הוא חייך, "פשוט יש ריח של ניצחון באוויר". ניצחון, שאלתי. "כן" אמר אפי העפיפון. "זה הפלסטינים, הם כבר יודעים שאין, שנגמר".

"מסתבר" אפי הסביר לי בזמן שהחזקתי חזק בתחתונים "שסימנים ראשוניים של ייאוש והבנה עם המציאות עוטפים בזמן האחרון את אחינו ברשות. הם יודעים שזהו, המשחק נגמר". שקרן, אמרתי, עובדה שכל הזמן הם מנסים.

"פרפורי גסיסה" עפיפון חייך. "הם סוף סוף הגיעו לתודעה, ממש הפנימו, הם מרגישים את זה עמוק בבפנוכו, כשהם מתפללים, שזהו, הפאקינג סיפור הזה נגמר. שישראל לא הולכת לשום מקום, שהם צריכים להכיר בקיומנו, בכוחנו ובזכותנו על הארץ הזאת". ואיך אתם יודעים, ניסיתי לגשש באפלה. "שקט" העפיפון אמר. "יש דברים שלא מספרים. אנחנו רואים סימנים חיוביים, מעודדים, הם כבר מוותרים".

אפילו ראש הממשלה גילה בתחילת חודש ספטמבר ש"הפלסטינים מגלים ניצנים של סדקים". לא אמר מערכת הביטחון מעריכה, לא ציין להערכת גורמים מוסמכים, אמר שהפלסטינים מגלים. פתאום קם אדם בבוקר, לצורך העניין הוא ראש ממשלה, ונכנסת לו הברקה. הפלסטינים מגלים לו סדקים. לא שברים, חס וחלילה, רק סדקים זעירים, כמעט בלתי נראים. האם הניתוח הזה מבוסס על קריאה בעיתונים? מידע מודיעיני? טיפים ממועצת חכמי עליון? מאלדר וסקאלי? את זה ראש הממשלה לא גילה.

אבל למה להיטפל לשרון? הרי עוד בחודש יוני אמר לא אחר מנשיא ארה"ב, דמות לא רדודה לכל הדעות, ש"הפלסטינים מבינים שבאלימות לא ישיגו דבר". ואם התמונה עדיין מקומטת, נכנס אליה ראש אמ"ן, שערב המתקפה בעיראק חשף כי "הפלסטינים מבינים שטעו בדרך הטרור".

לא, הם לא ממציאים את זה. עוד בשנת 2001 אמר השר לשעבר סלאח טריף כי ברשות רוצים להפסיק את האיבה. ולמה הם רוצים להפסיק אותה? כי לפי שלמה בן עמי, השר לביטחון פנים בשנת 2000, "הפלסטינים מבינים שלא יהיה הסכם בלי ריכוז של רוב המתנחלים בגושי התיישבות שיישארו בריבונות ישראלית". כן, אדוני השר. אכן בשורה מעודדת.

הפלסטינים מבינים, הוי כמה שהם מבינים שהאלימות לא תעזור. כולם יודעים את זה. רק אצלם, האומללים, אף אחד עדיין לא התעדכן. ולכן, הקורא הנדיב והנפלא עופר שכטר מתבקש להזרים בדחיפות SMS לחברים ברשות: "שימו לב, אתם מבינים שבכוח זה לא עובד. האם רות, עבור?". עופריקו, אנא המתן עד לקבלת תשובה חיובית בחזרה.

בעצם, עופר, עצור את הסוסים. אם ברשות עדיין לא מעודכנים בכך שכוח לא עובד, אולי זה סימן שלא הפעלנו עליהם מספיק לחץ כדי שזה יחלחל? אולי אנחנו צריכים להקשיח עמדות? אבל רגע, הרי אם נקשיח עמדות, הרשות תקרוס. כבר יובלים אומרים שתהיה אנדרלמוסיה, שערפאת ייעלם והרשות תחולק לקנטונים. נקבל רק עבריינות - שכידוע אין כיום, ופיגועים - שכידוע, עוד משנת 2000 הכל כאן שקט.

אז הנה כמה תמיהות לאוסף, רגע לפני סיום: אם הם מבינים, למה הם לא מבינים? באיזה שפה אנחנו צריכים להסביר? האם רק כוח זה מה שעובד? כמה כוח זה עובד? כמה כוח יפורר אותם? האם ייתכן שהם כבר קרסו ואצלנו לא קולטים? האם אנחנו מבינים? הפותרים נכונה ייכנסו להגרלת השנה.

הפרס: זוג כרטיסים להולנד, אלא מה.

שי מגל הוא חבר מערכת נענע
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by