בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
צבא וביטחון 
כך פועלת תעשיית הפטורים הנפשיים משירות בצה"ל 

כך פועלת תעשיית הפטורים הנפשיים משירות בצה"ל

 
צבא וביטחון |
 

פתאום הפכה סוגיית גיוס החרדים שוב לשאלה הכי בוערת של הפוליטיקה הישראלית. ניסינו לקלף את הכותרות והסיסמאות ולראות איך זה עובד בשטח. שלחנו חרדים לפסיכיאטרית, שלחנו אותם ללשכת גיוס, מצאנו את החיילים בלשכת הגיוס שפוטרים את החרדים מגיוס, ראיינו את מנהל לשכת הגיוס הפורש והכול במטרה להראות לכם כמה צה"ל מתאמץ כדי לגייס את החרדים לצה"ל

 
 
 
 
 
 
 
 
 

(20:53 דקות)

 

המחזה מוכר. עשרות חרדים מגיעים לשכת הגיוס, מצוידים באישורים מהישיבות שתורתם אומנותם, וחוזרים הביתה מבלי להריח אפילו מדי חאקי.

 

זה המסלול הרשמי, המקובל, "המסלול הירוק". תוקפו של חוק טל עומד לפוג ומספר דחויי השירות החרדים בשנים האחרונות, לפי נתוני צה"ל, הולך ותופח. כיום, כ-63,000 חרדים זוכים לפתור המיוחל.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

"המקור" רוצה לפוצץ את הבלון שנקרא "גיוס לכולם". הכירו את "המסלול האדום" לפתור משירות. הוא אפילו לא דורש לימודים בישיבה.

 

ישנה תעשייה שלימה של חוות דעת פסיכיאטריות פרטיות, שכל מטרה היא לשחרר כמה שיותר חרדים מגיוס לצה"ל. "כולם כבר יודעים ומשתפים פעולה", טוען י', מאבחן פסיכוטכני בלשכת הגיוס בירושלים.

 

למה צריך את זה בכלל? אם חרדי רוצה גם לעבוד, או לצאת מהארץ, הוא חייב לצאת מהסדר "תורתו אומנותו". לשם כך הוא זקוק לפטור פסיכיאטרי.

 

עכשיו, כל מה שצריך זה מכתב מפסיכיאטר. ד"ר מינה יורש, פסיכיאטרית מקצועית, היא כתובת מועדפת לצורך כך. "מכתב שמגיע עם חרדי, זה מינה יורש, ב-90% מהמקרים", מספרת מאבחנת לשעבר בלשכת הגיוס.

 
 

600 שקלים, 20 דקות, ויש פטור

חרדי בלשכת הגיוס בירושלים. "המסלול הירוק"
 חרדי בלשכת הגיוס בירושלים. "המסלול הירוק" 
 צילום: רויטרס 
 

כדי להבין איך זה עובד, שלחנו לד"ר יורש שני צעירים חרדים. לאחר שסיפרו לה כי הם מבקשים את הפטור, שילמו 600 שקלים וקיבלו את המכתב הנכסף. תוך פחות מ-20 דקות, והבחור שלנו פטור משירות בצה"ל.

 

תגובות:

ד"ר מינה יורש: "מעודי לא נתקלתי באף תלונה על יושרי המקצועי. לא הגיעה אלי שום פנייה מצה"ל, ולבטח לא מהמשטרה, כפי שטענתם".

 

"בנוגע למכתבי ייעוץ רפואי - מתי מעט ממטופלי מקבלים את אבחנתי ודעתי על שחרורם ורק במקרים בהם קיימת אבחנה רפואית המגבילה את יכולתם לשרת בצבא. בכל מקרה, הדבר נתון לשיקול וועדות רפואיות שונות כולל צה"ליות. במפגש שתיעדתם רשום בפירוש שאין פתולוגיה נפשית. לא הוזכרה כלל באוזני הבקשה לקבל ממני פטור משירות צבאי".

 

דובר צה"ל: "גורמי הגיוס בצה"ל עושים את כל הנדרש על מנת להבטיח כי תהליך בחינת התאמתם של מועמדים לשירות הביטחון יביא תוצאות מהימנות. במקרים בהם היו ספקות לגבי מהימנות הנתונים והמסמכים שהוגשו לגורמים המקצועיים, מוצו ההליכים עד תום, לרבות ביטול הפטור מגיוס."

 

משרד הבריאות:  "לא התקבלה כל פנייה רשמית מהמשטרה למשרד הבריאות. מבדיקה שביצענו לא התקבלו תלונות ביחס לפסיכיאטרית גם מגורמים אחרים. אם יתקבלו פרטים נוכל לבדוק את פרטי המקרה".

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by