בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פוליטי-מדיני 
השרים מגיבים: בין "נפיק לקחים" ל"דוח הזוי" 

השרים מגיבים: בין "נפיק לקחים" ל"דוח הזוי"

 
פוליטי-מדיני |
 

ישי, שטייניץ, נתניהו ואהרונוביץ', שספגו ביקורת בדוח על האסון בכרמל, פרסמו את תגובותיהם. מי מבטיח הפקת לקחים, מי טוען כי הליקויים כבר תוקנו ומי חושב שהדוח חסר שחר?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

המבוקרים מגיבים: שר הפנים אלי ישי ושר האוצר יובל שטייניץ, עליהם הטיל היום (רביעי) מבקר המדינה אחריות מיוחדת לאסון בכרמל, וכן ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ', עליהם הוטלה אחריות כוללת - מגיבים לדוח הקשה.

 
 
 

"דוח המבקר מוכיח שיש להתייחס בכובד ראש לדרישות השרים בנושאים מצילי חיים, והדבר החשוב ביותר כעת הוא להפיק לקחים שימנעו אסון דומה בעתיד. אני מתכוון לדרוש דיון בממשלה להפקת לקחים מהדוח, וקביעת כללים מיוחדים לטיפול בדרישות הנוגעות לנושאים מצילי חיים", אמר בתגובה השר ישי.

 

"קביעתו הברורה של המבקר, המבחינה בין האסון הנורא ומותם האכזרי של 44 הקורבנות לבין מוכנות מערך הכיבוי, מוכיחה כי אסון שכזה יכול היה להתרחש גם אילו היה מערך הכיבוי נמצא בשיא כושרו, ומצויד בציוד המתקדם ביותר. אין כל קשר בין מוכנות מערך הכיבוי להחלטות שהובילו לאסון".

 
יובל שטייניץ. "הדוח מאיים על היציבות הכלכלית של ישראל"
 יובל שטייניץ. "הדוח מאיים על היציבות הכלכלית של ישראל" 
 צילום: עושים צילום 
 

שר הפנים ציטט מתוך דוח המבקר ואמר כי "במשך 26 פסקאות חסרות תקדים, קובע המבקר במפורש שבזמן כהונתי נעשה מאמץ בשיעור שאין דומה לו כדי לשקם את מערך הכיבוי". ישי אף אמר כי הוא מקבל חיזוקים מלוחמי האש ובני המשפחות השכולות, וסיכם: "חובתי האישית היא להיאבק למענם, ולהבטיח להם שלא אשקוט ולא ארפה עד שיופקו הלקחים. זה לא ישיב את יקיריהם, אך ימנע עצב וכאב ממשפחות אחרות בעתיד".

 

במשרד האוצר בחרו, מנגד, לתקוף את המבקר. "לצערנו, בכל הנוגע לאוצר, הדוח נשאר הזוי וחסר שחר באופן הקיצוני ביותר. הדוח מאיים על היציבות הכלכלית של ישראל, מאחר שהוא הופך את השמירה על חוק התקציב לבלתי אפשרית", נמסר בתגובה קצרה מהאוצר.

 
 

נתניהו: "חלק מהליקויים עליהם מצביע המבקר תוקנו מיד אחרי האסון"

נתניהו בכרמל. "למערך הכיבוי הוקצו מאות מיליונים"
 נתניהו בכרמל. "למערך הכיבוי הוקצו מאות מיליונים" 
 צילום: רויטרס 
 

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "חלק מהליקויים עליהם מצביע המבקר תוקנו כבר מיד אחרי האסון בכרמל. הוקמה טייסת כיבוי שכיבתה בשנה האחרונה יותר ממאה שריפות, לרבות שריפת הענק בירושלים. מערך הכיבוי הועבר ממשרד הפנים למשרד לביטחון הפנים והוקצו לו עוד מאות מיליוני שקלים לטובת פתיחת שמונה תחנות כיבוי אש, גיוס עוד 300 לוחמי אש ורכישת עוד 89 רכבי כיבוי".

 

בלשכה התייחסו גם לשבחים שקיבל נתניהו, על אף הביקורת, וכתבו: "מבקר המדינה מציין בדוח כי 'למעורבותו האישית של ראש הממשלה להשגה דחופה של אמצעי כיבוי מחו"ל, תוך ניצול מערכת קשריו עם מנהיגי המדינות שהביעו נכונות לסייע בכיבוי, הייתה תרומה חיובית וחשובה'. זאת בהתייחסו לכך שזמן קצר אחרי פרוץ השרפה פעל ראש הממשלה להבאת 38 כלי טיס, מטוסים ומסוקים מ-12 מדינות שונות. ללא מטוסי הכיבוי האווירי שהובאו מחו"ל, לא ניתן היה להתמודד בהצלחה עם האש".

 
אהרונוביץ'. "יישמתי לקחים עוד לפני הדוח"
 אהרונוביץ'. "יישמתי לקחים עוד לפני הדוח" 
 צילום: המשרד לביטחון הפנים 
 

השר אהרונוביץ' מסר בתגובה כי משרדו קיים סדרת תחקירים של הגופים עליהם הוא אמון עוד לפני דוח המבקר. "על פי תפיסתי, כלל גופי החירום וההצלה צריכים לפעול תחת 'קורת גג' מקצועית אחת, היודעת לדבר באותה שפה ובעלת יכולת מבצעית גבוהה, כנדרש מגופי בטחון במדינות מודרניות. מתחילת עבודתי כשר לביטחון הפנים, פעלתי ליישם תפיסה זו", אמר השר לביטחון הפנים.

 

"אסון הכרמל שימש נקודת תפנית בהבנה הכוללת שתהליך זה חייב להיות ברף גבוה ביותר, בסדר העדיפויות הלאומי. כיום, מערך הכבאות וההצלה נמצא בישורת האחרונה של העברתו למשרד לביטחון הפנים, וזאת תוך קיום רפורמה מקיפה ומשמעותית".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by