בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פוליטי-מדיני 
בן גוריון ב-1958: "האם ראוי שבן אמא פלונית ייהרג ובן אמא אלמונית ילמד בבטחה?" 

בן גוריון ב-1958: "האם ראוי שבן אמא פלונית ייהרג ובן אמא אלמונית ילמד בבטחה?"

 
פוליטי-מדיני |
 

סוגיית גיוס החרדים שלא יורדת מהכותרות, מלווה את ישראל עוד מלפני קום המדינה. בסדרת מכתבים שמפרסם היום ארכיון המדינה נחשף מה חשב על בחורי הישיבות הרב הראשי לשעבר, יצחק אייזיק הלוי הרצוג ("אף הם מגויסים ועומדים על ביטחונה של תורת ישראל ומורשתו"), ומה השיב לו בן גוריון ("הם לא בנו את הארץ, ולא חרפו נפשם"). היסטוריה של מחלוקת

 
 
 
 
 
 
 
 
 

כשברקע הסערה הפוליטית והדיון הציבורי על גיוסם של בני הישיבות, ארכיון המדינה מפרסם היום (שני) ארבעה מסמכים שנכתבו בשנותיה הראשונות של המדינה בנוגע להסדר בנושא. במסמכים ניתן ללמוד, כי עוד לפני קום המדינה ובעיצומה של מלחמת העצמאות, החל למעשה ההסדר שמעניק פטור מגיוס לבני הישיבות החרדיות, ובמקביל גם הוויכוח בעניין העונשים למי שישתמט - כפי שמציעה כיום ועדת פלסנר.

 

כבר בפברואר 1948 כתבו ראשי מרכז המפקד לשירות העם, שהיו ממונים על גיוס הכוח הלוחם ביישוב, שהם מסכימים לדחיית שירות של שלושה חודשים לתלמידי ישיבות שתורתם אומנותם. "חובת האימון להתגוננות עצמית חלה על כל יהודי צעיר", נאמר במכתב לראשי הישיבות. "לתלמידי הישיבות יינתנו תעודות דחייה לשלושה חודשים... מכתבי תעודה אלה יינתנו רק לתלמידי ישיבות אשר תורתם אומנותם... דחייה זו אינה חלה על תלמידים שתורתם אינה אומנותם, שיידרשו להתייצב לשירות".

 

 
המכתב של מרכז המפקד לשירות העם לראשי הישיבות
 המכתב של מרכז המפקד לשירות העם לראשי הישיבות   צילום: ארכיון המדינה 
 
 

כחודשיים לאחר המכתב, פנה הרב האשכנזי הראשי יצחק אייזיק הלוי הרצוג למרכז מפקד השירות ומחה על הכוונה להטיל סנקציות על תלמידי ישיבות שיוגדרו משתמטים. "יהיו נימוקיכם מה שיהיו, אני אצא נגדכם במחאה גלויה, חריפה, לעיני כל", איים הרב. "אין לכם רשות להשתמש באמצעי של כפייה דרסטי כזה נגד שארית הפליטה של מקיימי תורתנו".

 

הוויכוח נמשך גם בשנים הבאות, ובמאי 1950 כתב ד"ר יוסף בורג, איש המחנה הציוני-דתי שהתגייס כולו לצה"ל, מכתב לרב הרצוג על גיוסם של בני הישובות החרדיות. בורג הביע הסתייגות מההסדר עם החרדים, ואף התריע כי יש הנכנסים לישיבות כדי להשתמט מצה"ל. "מתופעה זאת יכול לצאת חס וחלילה חילול השם, כי ירבו המתקיפים את הישיבות ואת הלומדים בה באמת ובתמים, בעטים המשתמטים המתכסים באיצטלא של בחורי ישיבה", כתב בורג וביקש מהרב הראשי למנוע את התופעה.

 

 
מכתבו של ד"ר יוסף בורג לרב הראשי הרצוג
 מכתבו של ד"ר יוסף בורג לרב הראשי הרצוג   צילום: ארכיון המדינה 
 

הרב הראשי על האפשרות לצמצום הפטור: "נחרדתי עמוקות ולבי נשבר"

עם השנים, היקפי השחרור של תלמידי הישיבות החרדיות הלכו וגדלו, והגיעו לאלפים מדי שנה. ב-1958 הנודע על כוונתו של ראש הממשלה דאז, דוד בן גוריון, לצמצם את היקפי דחיית הגיוס לתלמידי הישיבות החרדיות, שהלכה למעשה העניק להם פטור מכריע, ומנהיגי הציבור החרדי התקוממו על כך.

 

"נחרדתי עמוקות ולבי נשבר בקרבי לנוכח השמועה כי נתעוררה כוונה להכניס שינויים במעמד הקיים של תלמידי הישיבות", הרב הראשי הרצוג כתב לבן גוריון. "אף הם מגויסים ועומדים הם על ביטחונה של תורת ישראל ומורשתו, אשר בהן תפארתו ובגללן הגענו עד הלום... אני בא, אפוא, לפני כבודו בלב רועד, אולם בביטחון, כי כבודו, אשר התרומם לספירות כלל ישראליות בהעניק לתלמידי הישיבות את מעמדם המיוחד לגבי הגיוס, יוסיף להראות את חיבתו והוקרתו לבני התורה, ולא יחול שום שינוי במעמדם זה".

 

 
בן גוריון. "פה כולנו יהודים, וביטחוננו תלוי רק בנו"
 בן גוריון. "פה כולנו יהודים, וביטחוננו תלוי רק בנו"   צילום: לע"מ 
 
 

בן גוריון דחה את טענותיו של הרב הרצוג, והשיב לו במכתב משלו. "כשפטרתי לפני עשר שנים בחורי הישיבה משירות בצבא היה מספרת מועט... המצב מאז השתנה", כתב ראש הממשלה. "בארצות נכר אין הגויים נזקקים למגיני ישראל. פה כולנו יהודים, וביטחוננו תלוי רק בנו. זוהי קודם כל שאלה מוסרית גדולה אם ראוי הדבר, שבן אמא פלונית ייהרג להגנת המולדת, ובן אמא אלמונית יישב בחדרו ולומד בבטחה, כשרוב צעירי ישראל מחרפים נפשם למות".

 

הוא המשיך וכתב: "איני יכול להסכים בשום אופן לדבריך ש'בגלל בחורי הישיבות הגענו עד הלום'. לא הם בנו את הארץ, לא הם חרפו נפשם למות על עצמאותה (אם כי כמה מהם עשו זאת), ואין להם זכויות מיוחדות שאין ליהודים אחרים... בישראל העצמאית אין התורה שלמה אם אינה כוללת גם תורת הגנת העם והמולדת. בלי קיום עם ישראל - לא תהיה תורה, ופיקוח נפש האומה קודם לכל. דווקא מי שמכבד לומדי תורה (ואני מעיז להגיד שאני אחד מהם) ורוצה ביקרם, צריך לדאוג שהם לא יתבדלו מהמחנה ולא יפטרו עצמם מהחובה הקדושה ביותר - החובה להגן על הוריהם, קרוביהם, יישובם ועמם".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by