בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
איך בונים מנהרות וגשרים? 
 
 גשר ברוקלין. תוכנן על ידי מפתח השיטה   
 
בלדד השוחי

האיש שיודע הכל מספר על אחד מפלאי העולם היומיומיים ביותר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לפני 50 שנה, כיצד בנו את הגשרים מעל הנהרות ואת המנהרות מתחת למים?

תודה רבה

Mordechai Agasi

Brooklyn, N.Y. 11204 U.S.A.
 
דווקא לפני חמשים שנה, מרדכי?

אתה גר בברוקלין, נכון? ובכן, דע לך שגשר ברוקלין נבנה לפני מאה ועשרים שנים. בניית גשר או מנהרה תמיד היו אתגר הנדסי ואדריכלי, נסיון להתגבר על מכשול בתוואי השטח - כל גשר או מנהרה מהווים אתגר שונה, ולכל אחד פתרון שונה.
 
 

קצת הסטוריה

קשתות המים בקיסריה. באלפיים שנה לא השתנה הרבה
 קשתות המים בקיסריה. באלפיים שנה לא השתנה הרבה   
הגשרים הראשונים הורכבו מקורה ארוכה שהונחה לרוחב הנהר, וששני קצותיה נשענו על שתי הגדות. כנראה שכבר לפני כ-6,000 שנים החלו אנשים לבנות גשרים בצורת קשתות, כדי לפזר בצורה טובה יותר את המשקל שהגשר נושא. אבל הרומאים הם ששיכללו את קשתות האבן. גשר רומאי בן כאלפיים שנים ובאורך של כמאתיים ושבעים מטרים עומד עד היום בדרום צרפת, ואפילו בקיסריה עומד לו אקוודוקט, גשר רומאי עתיק להובלת מים.
 
שנים וחצי קילומטרים של קורות תומכות. גשר פורת' בסקוטלנד
 שנים וחצי קילומטרים של קורות תומכות. גשר פורת' בסקוטלנד   
בנאים קדמונים ידעו גם להוסיף קורות תומכות לגשרים, שוב כדי לפזר ולהעביר את המשקל באופן אחיד יותר, אך המצאת רכבת הקיטור במאה הי"ט, יחד עם התפשטות השימוש בברזל (ואחר כך פלדה) לבניה, נתנה למתכנני הגשרים את הדחיפה המשמעותית הבאה קדימה. גשר פורת' שבסקוטלנד - גשר הפלדה הראשון - הושלם ב-1890 ואורכו למעלה משניים וחצי קילומטרים.
 
חדוות הגשרים. שער הזהב
 חדוות הגשרים. שער הזהב   
בערך באותה תקופה תוכננו גשרי התליה הראשונים, העשויים פלדה, על-ידי ג'ון אוגוסטוס רובלינג (Roebling). גשרים אלו בנויים ממגדלים התומכים בכבלים אימתניים המעוגנים היטב בשתי הגדות. לכל אורך הכבלים הללו משלתשלים כבלים דקים יותר התומכים בגשר עצמו. שתי דוגמאות מפורסמות לגשרי תליה הן גשר ברוקלין (שתוכנן על-ידי רובלינג עצמו) וגשר "שער הזהב" בסן-פרנסיסקו שהושלם בשנת 1937, לפני כמעט שבעים שנים. בניתו של "שער הזהב", אגב, נמשכה כארבע שנים בלבד.
 

ואיך עושים את זה?

בכל הנוגע לגשרים, החלק המסובך הוא בדרך-כלל לשים את הגשר במקום אחרי שבונים את כל החלקים. לפעמים ניתן לבנות את הגשר כולו על קרקע שטוחה, ואז לשנע ולהניח אותו כיחידה אחת מעל הנהר.

בגשרים ארוכים וכבדים יותר הפתרון הוא לרוב בניה של תשתית פיגומים (לעתים לא יותר מאשר חבל מתוח מעל התהום) שעליה נשענים חלקי הגשר והבנאים, עד שהגשר מושלם. בגשרי תליה ה"פיגומים" הללו הם חלק מהגשר המוגמר.

לעתים, כשאי אפשר או לא רצוי לבנות פיגומים, בונים את הגשר משני הצדדים במקביל כשמשקל כל חלק נשען על החלקים שנבנו לפניו. גשר פורת' הוא דוגמא מצוינת לגשר שכזה. בעיה נוספת היא בנית תמוכות מתחת למים. הסרטון הבא מדגים כיצד ג'יימס אדס (Eads) פתר את הבעיה בעזרת סוג של פעמון-צלילה, בעת בנית גשר סנט-לואיס.

מנהרות הן עסק חדש יותר. מנהרת התמזה, המנהרה הראשונה שנחפרה תחת נהר, הושלמה רק בשנת 1840 על-ידי מארק ברונל (Brunel) שנולד בצרפת, קיבל אזרחות אמריקנית, ובעקבות השלמת המנהרה הפך לאביר בריטי. הקושי העיקרי שעמד בפני ברונל היה חפירה בקרקע בוצית ונוטה להתמוטטות, והפתרון המבריק שלו היה "המגן" - מתקן שתמך מלפנים בקרקע בעת החפירה ואפשר לפועלים להניח לבנים ולבנות את המנהרה מאחוריהם. בנית המנהרה ארכה כחמש-עשרה שנים (עם הפסקה של כשמונה שנים באמצע, בשל הצפות).

מסתבר שאנשים הם בנאים מוכשרים ובעלי תושיה בצורה בלתי רגילה. ואתה בטח חשבת שהם יודעים רק להרוס.


שלך באופטימיות מסויגת,

בלדד השוחי


גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל: newsdesk@nana.co.il
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by