בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פוליטי-מדיני 
אובמה: "אתם לא לבד, אבל שימו את עצמכם בנעליים של הפלסטינים" 

אובמה: "אתם לא לבד, אבל שימו את עצמכם בנעליים של הפלסטינים"

 
פוליטי-מדיני |
 

הנשיא האמריקני התקבל בתשואות על ידי מאות סטודנטים בבנייני האומה בירושלים, ובנאום ישיר לאזרחי ישראל קרא לקדם את תהליך השלום. "זה לא הוגן שילדה פלסטינית לא יכולה לגדול במדינה משלה", הוא אמר. "גם לפלסטינים יש זכות להיות חופשיים באדמתם". אובמה פנה לצעירים בקהל והדגיש: "מנהיגים פוליטיים לא ייקחו סיכונים אם האנשים לא מבקשים מהם לעשות זאת, אתם חייבים ליצור את השינוי"

 
 
 
 
 
 
 
 
 

בנאום היסטורי בבנייני האומה בירושלים, פנה הערב (חמישי) נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, אל אזרחי ישראל בקריאה להוביל צעדים לחידוש תהליך השלום במזרח התיכון. "כפוליטיקאי, אני יכול להבטיח לכם: מנהיגים פוליטיים לעולם לא יקחו סיכונים אם האנשים לא מבקשים מהם לעשות את זה. הקולות שלכם חייבים להיות חזקים יותר, התקוות שלכם צריכות להתוות את הדרך קדימה", הוא אמר.

 

אובמה עלה לנאום מוקדם מהצפוי, כמעט 20 דקות לפני השעה המתוכננת, והתקבל בתשואות על ידי מאות הסטודנטים שזכו בכרטיסים לנאום החגיגי. "שלום", הוא פתח והודה על קבלת הפנים לה זכה. "אני מביא איתי מסר של תמיכה מכל העם האמריקני, ואת החברות שמאחדת אותנו". במהלך הנאום הוא שב והדגיש את המחויבות כשאמר בעברית: "אתם לא לבד".

 

צפו בנאום המלא

 
 

"במהלך היומיים האחרונים, אישררתי את הקשרים בין שתי המדינות עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו והנשיא שמעון פרס", הוא ציין והתבדח: "אני יודע שבדמוקרטיה הישראלית כל התבטאות נבחנת בקפידה, אז רק שתדעו, כל דרמה ביני לבין חברי ביבי במשך השנים הייתה רק מזימה כדי לייצר חומרים לארץ נהדרת". אובמה הוסיף: "רק בישראל אתה יכול לראות את המגילות הגנוזות ובו זמנית את המקום שבו הומצאה הטכנולוגיה למאדים. אבל מה שהכי ציפיתי לו היה היכולת לדבר אתכם, ישירות, עם ישראל", הוא אמר.

 

באזכור חג הפסח הנמצא בפתח ומנהגו לקיים את ליל הסדר בבית הלבן, הוא כרך את סיפור היציאה מעבדות לחירות לתקומתה של ישראל באמצעות המפעל הציוני. "לאחר שנהניתי מלילות סדר עם חברים בשיקאגו ובמסעות הקמפיין, אני גאה שהבאתי את המסורת הזו לבית הלבן", אמר אובמה וזכה לתשואות. "עשיתי זאת מפני שרציתי שבנותיי יחוו את קריאת ההגדה ויכירו את הסיפור שבמרכז חג הפסח. סיפור של מאות שנים של עבדות, נדידה במדבר, עמידה בפני רדיפה ואמונה באל ובתורה. ארה"ב גם היא מדינה של אנשים שחצו אוקיינוסים כדי להגיע וליצור חברה של חירות ובשביל האפרו-אמריקנים סיפור יציאת מצרים הוא הסיפור המהותי ביותר של יציאה מהעבדות".

 

 
אובמה בבנייני האומה בירושלים, הערב
 אובמה בבנייני האומה בירושלים, הערב   צילום: רויטרס 
 
 

הוא המשיך: "ב-65 השנים האחרונות, ישראל הפכה להיות מקום מפלט לגלות, ליהודים מאירופה, מברית המועצות, מאתיופיה. ישראל בנתה אומה משגשגת, קיבוצים שהפריכו את שממת המדבר. ישראל השיגה את כל זה למרות האיומים על קיומה. ובכל שלב של הדרך ישראל ביססה קשרים איתנים עם ארצי, עם ארצות הברית".

 

"מקור ידידתנו אינו רק אינטרסים משותפים", הבהיר הנשיא האמריקני. "אמריקה היא ארץ של מהגרים. השונות בארצנו מחזקת אותה. האמונות שלנו מעשירות אותנו, לא נשים וגברים מושלים בנו אלא חוקים. חדשנות ויזמות מעצימות אותנו ומגדיר אותנו שיח דמוקרטי. אני רואה את אותה הרוח אצל הצעירים כאן היום. אני מאמין שאתם תעצבו את עתידנו, אני מאמין שהעתיד שלכם קשור לשלנו". בשלב זה של הנאום נשמעו צעקות מהקהל, אובמה עצר לרגע ואמר: "זה חלק מהדיון הער שעליו דיברתי". הוא זכה למחיאות כפיים סוערות. "לא הייתי מרגיש בנוח אם לא הייתה לפחות קריאת ביניים אחת", אמר אובמה.

 

 
אובמה: "מקור ידידתנו אינו רק אינטרסים משותפים"
 אובמה: "מקור ידידתנו אינו רק אינטרסים משותפים"   צילום: רויטרס 
 
הסטודנטים שזכו לצפות בנאום. "אתם העתיד"
 הסטודנטים שזכו לצפות בנאום. "אתם העתיד"   צילום: רויטרס 
 

"השקענו בכיפת ברזל כדי שילדים יוכלו לישון בשקט"

אובמה הדגיש את היחסים המתהדקים בין ארצות הברית וישראל בתחומי הביטחון. "זו אינה דעתי, אלא עובדות", הוא הדגיש. "כשאני חושב על ביטחון ישראל אני חושב על ילדים כמו אושר טוויטו שפגשתי בשדרות, ילדים באותו הגיל כמו של הבנות שלי שרוצים חיים יותר טובים מאלה שבהם רקטות נופלות בחדר השינה שלהם. לכן השקענו גם במערכת כיפת ברזל, כדי שהילדים האלה יוכלו לישון טוב יותר בלילות. זו הסיבה שהבהרנו שוב ושוב שישראל אינה יכולה להשלים עם מתקפות נגדה, ואנחנו נעשה כל מה שאפשר כדי למנוע את זה, ולכן לישראל יש הזכות לדרוש שחמאס יחדול מהאלימות ויכיר בזכותה להתקיים".

 

הוא הוסיף והתייחס לאיום הטרור של חיזבאללה ואיראן ברחבי העולם. "כשאני חושב על ביטחון ישראל אני חושב על חמישה ישראלים שעלו על האוטובוס בבולגריה, אנשים עם משפחות, שאיבדו את חייהם בגלל חיזבאללה, ארגון שכל אומות העולם צריכות לקרוא לו כפי שהוא - ארגון טרור", הצהיר אובמה וזכה לתשואות הקהל. "כשאני חושב על ביטחון ישראל, אני חושב גם על האנשים שזוכרים את השואה ועל הממשלה האיראנית שקוראת להרס ישראל. איראן היא איום קיומי על ישראל, אבל זה לא רק אתגר לישראל, אלא אתגר לכל האומות שוחרות השלום. אנחנו מפעילים על איראן לחץ שמעולם לא הופעל עליה, והלחץ הזה הולך וגובר. איראן נחלשת".

 

על רקע הלחץ הישראלי לאיום צבאי, הוא הבהיר: "אני מאמין שלכולנו יש אינטרס לפתור את הבעיה הזו בדרכי שלום. זה הרבה יותר טוב ממלחמה והתוצאות שלה שלא ניתן לצפות. יש עוד זמן לדיפלומטיה, אבל הזמן הזה אינו בלתי מוגבל. עמדת ארצות הברית ברורה - לאיראן לא יהיה נשק גרעיני, כל האופציות על השולחן". לאור איומי טהרן, הדגיש אובמה: "אלה שממשיכים באידיאולוגיה השוללת את זכות קיומה של מדינת ישראל יכולים להגיד באותה מידה שהם דוחים את האדמה שתחתיהם. היום אני רוצה להגיד לכם, במיוחד לצעירים, כדי שלא יהיו טעויות: כל עוד ארצות הברית קיימת, אתם לא לבד".

 

 
אובמה: "השוללים את קיום ישראל כאילו שוללים את האדמה תחתיהם"
 אובמה: "השוללים את קיום ישראל כאילו שוללים את האדמה תחתיהם"   צילום: רויטרס 
 

"לא צודק כשאלימות מתנחלים נגד פלסטינים לא מטופלת"

לאחר שהבהיר את המחויבות האמריקנית לישראל, המשיך אובמה לקריאתו לציבור הישראלי להפעיל לחץ על הממשלה לקדם את תהליך השלום עם הפלסטינים. "רק הישראלים יכולים להחליט על עתידם. אני מדבר אליכם כחבר שמודאג מעתידכם", הוא אמר. "אני מאמין ששלום הוא הדרך היחידה לביטחון אמיתי. אתם תוכלו להיות הדור שמבטיח את קיומו הנצחי של החלום הציוני שתיאלצו להתמודד עם אתגר הולך וגדל בנוגע לעתידו. בהתחשב במצב הדמוגרפי בגדה המערבית, הדרך היחידה שבה ניתן להמשיך לקיים את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית הוא על ידי הקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית בת קיימא".

 

אובמה הדגיש את המודעות האמריקנית לחששות הישראלים והדגיש שוושינגטון תמשיך להתנגד לכל ניסיון פלסטיני לקבלת הכרה במדינה עצמאית באופן חד-צדדי, אך הבהיר: "חייבים להכיר בזכותו של העם הפלסטיני להגדרה עצמית ולצדק. שימו את עצמכם בנעליהם - תסתכלו על העולם דרך העיניים שלהם. לא הוגן שילדה פלסטינית לא יכולה לגדול במדינה משלה. אותה ילדה צריכה לחיות עם נוכחות של צבא זר ששולט בתנועות שלה ושל הוריה, אין זה צודק כשאלימות של מתנחלים נגד פלסטינים אינה מטופלת. הן כיבוש והן גירוש אינם מהווים תשובה".

 

אז עצר אובמה את דבריו וסטה מנאומו הכתוב וסיפר על ביקורו ברמאללה מוקדם יותר היום. "לפני שבאתי לכאן פגשתי קבוצה של פלסטינים בני 15-22. דיברתי איתם. הם לא היו שונים מהבנות שלי או הבנות והבנים שלכם", הוא ציין. "אני באמת מאמין בכנות שאם כל הורה ישראלי היה יושב עם הילדים האלה, הוא היה אומר 'אני רוצה שהילדים האלה יצליחו, ישגשגו, שתהיה להם הזדמנות כמו הילדים שלי'. אני מאמין שזה מה שהורים ישראלים רוצים עבור הילדים שפגשתי".

 

 
אובמה במפגש עם צעירים פלסטינים ברמאללה, היום
 אובמה במפגש עם צעירים פלסטינים ברמאללה, היום   צילום: רויטרס 
 
אובמה ואבו מאזן ברמאללה, היום. "פרטנר אמיתי"
 אובמה ואבו מאזן ברמאללה, היום. "פרטנר אמיתי"   צילום: רויטרס 
 

"על הצעירים לדרוש את העתיד"

כששב לנאומו, הוא המשיך והצהיר: "רק אתם יכולים לקבוע איזו מין דמוקרטיה תהיה לכם, אבל זכרו שכשאתם עושים החלטות אלו, אתם תגדירו לא רק את עתיד יחסיכם עם הפלסטינים, אלא גם את עתיד ישראל" הוא הוסיף וציטט מדברי אריאל שרון ודוד גרוסמן. נשיא ארה"ב הוסיף כי ישראל אינה צריכה להתמסר למשא ומתן עם מי שמתחייב להשמדתה, אבל הוסיף: "אני באמת מאמין שהנשיא אבו מאזן וראש הממשלה פיאד הם פרטנרים אמיתיים. אני מאמין בזה".

 

לדבריו, "מדינות ערב יצטרכו להשלים עם העובדה שהעולם השתנה, שהן לא יכולות להאשים יותר את ישראל בתחלואים שלהן. הפלסטינים חייבים להכיר בכך שישראל תהיה מדינה יהודית". לאור זאת, הוא קרא לשומעיו: "בואו נחשוב איך אפשר לבנות אמון בין המדינות. השלום מתחיל לא במנהיגים, אלא בליבותיהם של האנשים. הקולות שלכם חייבים להיות חזקים יותר, התקוות שלכם צריכות להתוות את הדרך קדימה".

 

אובמה כרך את הקריאה לציבור הישראלי בשגשוג הכלכלי שטומן בחובו השלום ואת השינוי שהחברה הישראלית יוצרת ברחבי העולם בכל יום. "אנשים צריכים להסתכל על תל אביב, על כל מאות הסטרטאפים. הישראלים כל כך פעילים במדיה החברתית, שכל יום עולה בפייסבוק דיון חדש בנוגע לשאלה איפה אני צריך לשאת את הנאום הזה", הוא צחק.

 

"כאן בחלקת האדמה הקטנה הזאת, שהייתה במרכז טרגדיות וניצחונות כה רבים, הישראלים בנו דבר שמעטים יכלו לדמיין לפני 65 שנה", סיכם אובמה. "היום, בזמן שאנו רואים את דמדומיו של הדור שהקים את ישראל, עליכם - הצעירים של ישראל - לדרוש את העתיד. עליכם מונחת המשימה לכתוב את הפרק הבא של סיפורה של מדינתכם הנפלאה".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by