בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ההתאוששות הכלכלה היפנית צפויה להימשך 

ההתאוששות הכלכלה היפנית צפויה להימשך

 
 
ביזנס פורטל

התפוקה התעשייתית ביפן ירדה באפריל ב-%0.4, לעומת מארס, אז עלתה התפוקה ב-%2.4, כך פירסם היום משרד התעשייה והמסחר היפני. אך כלכלנים מעריכים כי תהליך ההתאוששות בעיצומו, כאשר הבנק המרכזי של יפן חוזר על כוונתו להעלות את הריבית בפעם הראשונה מזה 10 שנים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

התפוקה התעשייתית באפריל גדלה ב-%6.5 בהשוואה לאפריל 99`, ותחזית משרד התעשייה והמסחר צופה גידול של %0.4 בתפוקה התעשייתית במאי וגידול של %0.5 ביוני. כך שנמשכת מגמת ההתאוששות בכלכלה השניה בגודלה בעולם.

הירידה בתפוקה הושפעה בעיקר מירידה בייצור טלפונים סלולרים ומחשבים אישיים. למרות זאת, אמרו במשרד התעשייה והמסחר כי באופן כללי, התפוקה נמצאת במגמת גידול.
הכלכלה היפנית מנסה כיום להתאושש מהמיתון הקשה שפוקד אותה. הצריכה הפרטית הנמוכה, המרכיבה %60 מהתמ``ג, והאבטלה הגבוהה החזירו בסוף 99` את הכלכלה היפנית למיתון. מצב אשר אינו צפוי להשתנות בטווח הזמן הקרוב.

בשל הצריכה הפרטית הנמוכה הוריד הבנק היפני המרכזי לאפס את הריבית לטווח הקצר, בניסיונו לעודד את ההשקעות. כיום מתכוון הבנק להפסיק מדיניות זו ולהעלות את הריבית, אך הוא ממתין לסימן ברור כי הירידה בהכנסות משקי הבית נעצרה.

לאור ההתאוששות שנראית בחברות היפניות בתקופה האחרונה מעריך נגיד הבנק המרכזי כי בזמן הקרוב תורגש השפעה חיובית גם בהכנסות המשקים וכתוצאה מכך גם בצריכה. מצב שיאפשר לבנק המרכזי להעלות את הריבית. רוב הכלכלנים והמומחים מעריכים כי הבנק המרכזי יעלה את הריבית לקראת סוף 2000, אך ישנם גם כאלו החוזים כי זו תתבצע עוד קודם.

במקביל, מאיצה קרן המטבע הבינלאומית ביפן להגדיל את התקציב השנתי שלה במטרה לעודד את הצריכה הציבורית. נציגי קרן המטבע, העורכים את ההערכה השנתית של הכלכלה היפנית, אמרו כי יש לחשוב על תוספת לתקציב המדינה.

בתגובה, אמר שר האוצר היפני קיאיצ`י מיאזאווה כי התמ``ג ברבעון הראשון של 2000 צפוי להצביע על המשך מגמת ההתאוששות, אך לא היה בטוח באשר לנתוני הרבעון השני. לכן, כל החלטה על תוספת לתקציב יכולה להמתין עד פרסום נתוני הרבעון השני הצפויים בספטמבר, אמר השר.

גם אז, בהתחשב בעובדה שהחוב הציבורי היפני צפוי להגיע לרמה של %130 מהתל``ג בשנה הבאה, השיעור הגבוה בין המדינות המתועשות, נראית כל הצעה להגדלת התקציב כצעד בעל סיכון גבוהה.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by