בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פוליטי-מדיני 
היועץ המשפטי לממשלה מתנגד לחוק "ג'נין-ג'נין": "פוגע בחופש הביטוי" 

היועץ המשפטי לממשלה מתנגד לחוק "ג'נין-ג'נין": "פוגע בחופש הביטוי"

 
פוליטי-מדיני |
 

בדיון בוועדת חוק, חוקה ומשפט של הכנסת הביע ויינשטיין את התנגדותו להצעת החוק לאפשר לחיילים לתבוע יוצרי סרטים. "לקביעת עילת תביעה אזרחית בגין לשון הרע על הציבור יש אפקט מצנן רב משקל על חופש הביטוי", קבע היועץ

 
 
 
 
 
 
 
 
 

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, הודיע היום (שלישי) כי הוא מתנגד לחוק "ג'נין-ג'נין", לפיו חיילי צה"ל יוכלו להגיש תביעת דיבה נגד יוצרי סרטים. "הצעת החוק פוגעת בזכות החוקתית לחופש הביטוי", קבע ויינשטיין בחוות דעת שהעביר לוועדת החוק, חוקה ומשפט של הכנסת.

 
וינשטיין. "פגיעה בלתי מידתית בחופש הביטוי הפוליטי"
 וינשטיין. "פגיעה בלתי מידתית בחופש הביטוי הפוליטי" 
 צילום: חדשות 10 
 

"ההסדרים הקבועים בחוק איסור לשון הרע יוצרים איזון עדין בין שתי זכויות יסוד: חופש הביטוי והזכות לשם טוב", הסביר ויינשטיין. סוגיית לשון הרע של קבוצה היא בעייתית יותר, ועל פי החוק מצויה בתחום הפלילי ולא האזרחי, ונתונה לשיקול דעתו של היועץ המשפטי לממשלה. "כל זאת, על מנת שרק במקרים החמורים והקיצוניים ביותר יינקטו הליכים בגין לשון הרע על הציבור", הבהיר היועמ"ש.

 

"הצעת החוק מבקשת לקבוע לראשונה עילת תביעה אזרחית בתחום לשון הרע על הציבור", המשיך ויינשטיין. "לקביעת עילת תביעה אזרחית בגין לשון הרע על הציבור יש אפקט מצנן רב משקל על חופש הביטוי, דבר אשר מעורר קושי חוקתי מעצם טבעו. העמדת עילת תביעה זו דווקא ביחס לציבור הנמצא בלב הקונצנזוס הישראלי ודווקא באשר לפעילות המצויה במרכז הפעילות השלטונית של המדינה, יש בה משום פגיעה בלתי מידתית בחופש הביטוי הפוליטי".

 
 

הצעת החוק, אותה יזם ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי), אושרה בחודש שעבר בקריאה טרומית בכנסת, לאחר שהוא אושר בוועדת השרים. "חופש הביטוי הפך לחופש שיסוי, וצה"ל הפך לשק חבטות", טען ח"כ שטבון בדיון היום בכנסת.

 

"חוק 'ג'נין-ג'נין' יגן על לוחמי צה"ל, כי גם ללוחמים זכות לשם טוב", הוסיף שטבון. "צה"ל הוא שמורת הטבע בקונצנזוס הישראלי, וחשוב לשמר זאת. לאפשר ללוחמים זכות לתבוע לשון זה המינימום המוסרי שאנחנו חייבים להם".

 

בוועדת החוקה הסתיים לפני דקות אחדות דיון על חוק ג'נין ג'נין, ח"כ שטבון יוזם החוק:

השימוש בכלי של תובענה ייצוגית, היוצר חשיפה לפיצוי כספי בהיקף גבוה ביותר, והעדר הגבלה על הזכאות לתבוע, מחמירים עוד יותר את הקושי החוקתי.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by