בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בארץ 
דוח: לימודי הליבה בבתי ספר חרדיים - שעה ביום 

דוח: לימודי הליבה בבתי ספר חרדיים - שעה ביום

 
בארץ |
 

מסמך של מרכז המחקר של הכנסת מצא כי ב-203 מוסדות הפטורים מחוק חינוך חובה אך מקבלים מימון מהמדינה, מלמדים שש שעות בלבד בשבוע של מקצועות עיוניים, מהם שעת מחנך ושעה של חינוך גופני. על פי המחקר, את עיקר הזמן מקדישים בתי ספר אלה ללימודי חשבון ועברית

 
 
 
 
 
 
 
 
 

שעה אחת בלבד ביום מוקדשת בבתי ספר חרדיים הפטורים מחוק חינוך חובה ללימודי ליבה - כך עולה מדוח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת שפורסם היום (שלישי) לקראת דיון בנושא בוועדת החינוך. עיקר הלימודים הכלליים, עולה הם בעברית ובחשבון.

 

על פי הדוח, בישראל 203 מוסדות הפטורים מחוק חינוך אולם זוכים לתקצוב מהמדינה. 47,627 תלמידים לומדים במוסדות אלה, בהם רמת ההתערבות של משרד החינוך בתכני הלימוד נמוכה יחסית. לפי המסמך, בשנת 2012 העביר המשרד למוסדות הפטור 214.5 מיליון שקל.

 

 
פחות מ-3 פקחים על 200 בתי ספר
 פחות מ-3 פקחים על 200 בתי ספר   צילום: הארון תחאוכו (אילוסטרציה) 
 
 

מהדוח עולה כי בממוצע מוקדשות שש שעות בשבוע ללימודי הליבה, כאשר מתוכם שעה אחת מוקדשת לשעת מחנך ושעה נוספת לחינוך גופני. המסמך מצטט את מחקרו של ד"ר אודי שפיגל ממכון ירושלים לחקר ישראל, לפיו לימודי החול נלמדים במוסדות הפטור "בדרך כלל במשך שעה עד שעתיים בצהרי היום או לקראת סוף יום הלימודים. הם נחשבים למעין הפוגה מלימודי הקודש... אין תוכנית מסודרת ללימודי החול. רק במקרים מועטים יש למורי החול ידע מקצועי ספציפי במקצוע שאותו הם מלמדים".

 

עוד עולה מהמסמך כי במשרד החינוך ישנם 2.5 מפקחים במומצע בלבד האחראים על 203 מוסדות החינוך המוגדרים כפטורים מחוק החינוך, כלומר מפקח ל-80 מוסדות בממומצע. זאת, לעומת מפקח ל-25 עד 30 מוסדות בחינוך הממלכתי ומפקח ל-40 מוסדות במוסדות המוכר שאינו רשמי.

 

עתה, במסגרת חוק ההסדרים, מבקשים בכנסת לשנות את החוק ותקצוב מוסדות אלה יותנה ב-11 שעות של לימודי מקצועות הליבה בכל שבוע - חמש שעות של לימודי חשבון ומתמטיקה ושש שעות של לימודי אנגלית ועברית. לפי ההצעה, מוסד שלא יעמוד בתנאי זה יקבל רק 30% מהתקציב של החינוך הממלכתי.

 

"תוכנית הליבה למוסדות חרדיים היא תוכנית פיקטיבית, שמלמדת בעיקר את מדעי הישראבלוף וההונאה העצמית", אמר מנכ"ל עמותת חדו"ש, אורי רגב, בעקבות הדוח וטען כי התיקון המוצע אינו מספיק. "שילוב לימודי הליבה במוסדות החרדיים הוא אחד הנושאים החשובים ביותר לעתידה של החברה הישראלית ומדינת ישראל בכלל. אסור להכנע בתחום זה. קיים חשש גדול שמה שלא יעשה היום, לא ניתן יהיה לעשות בהמשך הקדנציה".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by